Smetana totiž odmítl vykonat obecně prospěšné práce. Do věznice měl nastoupit na konci března.

Policii se nakonec vydal sám téměř po měsíci po odborářské demonstraci v Praze.

Nyní je na svobodě, trest mu minulý týden přerušil Nejvyšší soud.

Obvinění Smetany dnes ČTK potvrdila policie i státní zástupce, který má případ na starosti.

"Pan Smetana se dnes dostavil k podání vysvětlení. My za policii spis dále předáváme s podáním návrhu na obžalobu na státní zastupitelství," řekla ČTK olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Podle státního zástupce Jaroslava Kouřila byl muž obviněn z toho, že nenastoupil v termínu do vězení. Smetana to již dříve vysvětloval tím, že je podle něj nesmyslné, aby vůbec nějaký trest dostal.

Z větších problémů strach nemám

Tvrdí, že volební inzerce je pouze komunikací politiků s voliči. A on s nimi prý také jako volič touto cestou komunikoval.

Žalobce zatím nedokázal říct, jak bude v případu postupovat. Ve hře je totiž stále stanovisko Nejvyššího soudu, který se zabývá stížností ministra spravedlnosti pro porušení zákona. Soud může totiž například rozhodnout i tak, že muž do vězení nepatří.

"Budu muset nějakým způsobem brát v potaz toto rozhodnutí, ale mohu si učinit předběžný závěr, nejsem vázán rozhodnutím jiného soudu," řekl dnes ČTK žalobce.

Smetana již dříve uvedl, že z dalšího postihu strach nemá.

"Kdepak, z ještě větších problémů strach nemám, jsem přesvědčen, že dalšími postihy by se akorát znemožnila vládnoucí garnitura," napsal před časem ČTK.

Hrozí mu tři roky vězení

Třicetiletý bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, jež se jako jediná u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15.000 Kč.

Soud mu uložil, aby škodu zaplatil, což udělal. Měl také odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl.

Soudkyně Markéta Langerová, manželka jednoho ze Smetanou pokreslených politiků Ivana Langera z ODS, mu proto trest změnila na 100 dní vězení.

Za mřížemi měl Smetana pobývat do konce července, ve čtvrtek mu však trest přerušil Nejvyšší soud.

Za nové obvinění týkající se maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání mu nyní hrozí až tři roky vězení.

SOUVISEJÍCÍ: Propuštěný Smetana: Plakáty bych i po kriminále pomaloval zase