Policisté účastníky uzavřeli v ulici u náměstí, kde je přes hodinu drželi a legitimovali.

Dva z nich poté podali žalobu a uspěli.

Krajské ředitelství policie nevylučuje, že se obrátí na Nejvyšší správní soud.

Dělnická mládež pořádala demonstraci proti přijímání uprchlíků a za vystoupení České republiky z Evropské unie loni na konci října.

Na Horní náměstí tehdy dorazili i odpůrci shromáždění. Asi stovka se jich seskupila v Opletalově ulici na rohu náměstí, kde je policie obstoupila a přes hodinu kontrolovala jejich totožnost.

Dva z protestujících podali žalobu na krajské policejní ředitelství a ministerstvo vnitra. Tvrdili, že policisté k zásahu policisté zákonný důvod.

Václav M. nesouhlasil s výzvou k prokázání totožnosti, policisté ho proto prohledali a jelikož u něj nenašli občanský průkaz, na půl hodiny ho spoutali a poté odvezli na služebnu, kde své osobní údaje sdělil a byl propuštěn.

Alexandr L. se identifikoval, vadil mu ale plošný sběr dat a nemožnost odchodu.

Muži si kvůli ochraně soukromí nepřáli zveřejnění celých jmen, redakce je ale zná.

Prohlídka a pouta? Nepřiměřené 

Soud minulý týden ve středu rozhodl v jejich prospěch. Zásah označil za nezákonný.

„K výzvě prokázání totožnosti žalobců policistou nebyl dán důvod. Osobní prohlídka a přiložení pout byly nepřiměřené," sdělil mluvčí krajského soudu Michal Renda.

Nepřiměřené bylo i znemožnění odchodu z Opletalovy ulice jednomu z žalobců na zhruba hodinu a půl, u druhého navíc převoz na obvodní oddělení a to, že nemohl odejít, než byl propuštěn.

Mluvčí upozornil, že soud se zabýval pouze případem žalobců, nikoli mírou celého zásahu.

Nedošlo k "nepřístojnému chování"

Muži rozporovali argumenty, kterými policie hájila zákrok.

„Policie svůj zásah a ztotožňování protidemonstrantů zdůvodňovala údajným dřívějším zvukovým narušováním průběhu nahlášené demonstrace Dělnické mládeže. Zásah policie ale proběhl později na úplně jiném místě a to plošně vůči 98 lidem a nikoliv pouze proti těm, kteří se měli dopouštět protiprávního jednání," připomenula advokátka Zuzana Candigliota, která žalobce zastupovala.

„Soud dospěl i na základě videonahrávky k tomu, že i přes určitou úroveň hluku bylo řečníkům rozumět a nedošlo tak k 'nepřístojnému chování', které by podle judikatury bylo možné považovat za přestupek," dodala právní zástupkyně.

Rozsudek žalobci uvítali.

„Poslední měsíce, možná roky mě mrazilo, že jsem policii vnímal spíše na straně Dělnické mládeže a podobných extremistů. Teď mě čerstvě hřeje neuvěřitelný pocit, že se správní soud zastal občanské, antixenofobní společnosti," sdělil Alexandr L.

Zlikvidovat záznamy

Kromě prohlášení zásahu policie za nezákonný soud zároveň přikázal Krajskému ředitelství policie Olomouckého kraje zlikvidovat veškeré obrazové a zvukové záznamy žalobců, které policisté získali při prokazování totožnosti.

Rozsudek bude pravomocný po jeho písemném vyhotovení.

Policie může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Písemné vyhotovení rozsudku nemáme ještě k dispozici, po jeho obdržení zvážíme podání opravného prostředku," řekla v pátek krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.