Na monitoru se objevilo upozornění od policie, že opětovného fungování počítače se mladá žena dočká až po zaplacení dvou tisíc korun.

S podobnou zkušeností se v Olomouckém kraji na policii obrátily desítky lidí.

Mladá žena z Prostějova odpovídala na došlou elektronickou poštu. Pak ale otevřela jeden z e-mailů, který vypadal jako běžná zpráva psaná v češtině. Na monitoru se okamžitě objevilo varování policie České republiky.

„Dopisem s oficiální hlavičkou a znakem mě policie České republiky upozorňovala na to, že jsem si prohlížela webové stránky s dětskou pornografií, dopustila se tím trestného činu a musím okamžitě zaplatit pokutu. Teprve pak mi prý policie notebook odblokuje a budu na něm moci dál pracovat. Ta stránka vůbec nešla zavřít, počítač na nic nereagoval," popisovala velmi nepříjemnou zkušenost devatenáctiletá Kateřina S. z Prostějova.

Dívka byla natolik v šoku, že okamžitě vytočila tísňovou policejní linku 158. V rozčilení policistům oznámila, že jí musí počítač okamžitě odblokovat, protože na něj potřebuje dokončit důležitou práci.

„Policisté hned věděli, že se jedná o vir. Řekli mi, ať nic neplatím a obrátím se na informatika, který mi notebook přeinstaluje. Poradil si s tím, ale dalo mu to spoustu práce a já byla dva dny bez počítače," dodala Kateřina s tím, že dodnes každý došlý e-mail otevírá se strachem z dalšího zavirování počítače.

Podobných případů infikování soukromých i firemních počítačů tzv. policejním virem evidují policisté z Olomouckého kraje od začátku letošního roku už desítky. Obrátilo se na ně téměř osmdesát poškozených občanů.

Někteří z nich dokonce zaplatili údajnou pokutu dva či tři tisíce korun.

„Odblokování počítače se ale ani poté nedočkali a stejně ho museli odvézt ke specialistům na opravu. Upozorňujeme občany, aby v žádném případě pokutu neplatili, ale celou záležitost neprodleně ohlásili na policii," poradila krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Zároveň doporučila, aby si uživatelé pravidelně aktualizovali antivirové programy a měli je stále aktivní.

Osm hodin vymítání viru

Policejní virus se podle soudního znalce v oboru informačních technologií Martina Ludmy šíří ve dvou různých verzích.

Jeden virus je fiktivní. Uživatel si jen myslí, že má počítač infikovaný, ale ve skutečnosti to tak není.

„Oprava pak přijde asi na pět set korun. Horší je druhá verze, kdy vir zašifruje všechny dokumenty a fotografie a slibuje přístup k nim za poplatek. Ten by lidé rozhodně neměli platit, měli by se obrátit rovnou na informatika. Kompletní přeinstalování počítače pak přijde na pět až deset tisíc korun," upozornil Ludma.

Nejlepším řešením je podle něj co nejdříve infikovaný počítač vypnout. Díky tomu se „nákaza" nemůže dál šířit, zároveň bude možné později obnovit původní soubory a data.

„Rychlé vypnutí počítače zabrání větším škodám. Uživatelé tím také pomohou technikovi, který jim ho bude opravovat. Předcházet podobným problémům lze jediným způsobem a tím je pravidelné zálohování dat, což bohužel uživatelé často vůbec nedělají," konstatoval Ludma.

Počítač napadený policejním virem se před pár týdny dostal do rukou olomouckého informatika Aleše G. Oprava však nebyla záležitostí na hodinu.

„Jeden z firemních notebooků jsem zbavoval policejního viru víc než osm hodin v kuse. Některé viry jsou velmi odolné a dají pořádně zabrat i zkušeným odborníkům," uvedl Aleš G. s tím, že internet je dnes viry doslova „prolezlý" a je jen o štěstí a opatrnosti uživatele, zda k nakažení počítače dojde či nikoliv.