Vše začalo přípravou falešných registračních značek a vytipováním aut, která byla následně ukradena v Olomouci a v Ostravě-Porubě.

Zloději použili i speciální techniku. Pomocí předem připraveného zařízení bez použití násilí vnikli do vozidel. České registrační značky odmontovali a nahradili je falešnými. Pak vycestovali zpět do rodné země.

Podezřelou dvojici chytili na české dálnici. Jeden z nich se snažil policisty zmást tím, že se vydával za své bezúhonné dvojče.

Kriminalistům z Ostravy se podařilo zjistit, kde se vozidla nacházejí. Auta již byla přepravena zpět do České republiky a mohla být vrácena majitelům. Poláci čelí obvinění z krádeže. Hrozí jim až pět let vězení. Soud na ně uvalil vazbu.

Bleskurychlý kapsář okradl muže na hlavním nádraží v Olomouci
VIDEO: Blesková krádež na olomouckém nádraží. 18letý zloděj je známá firma

Pátrání  s úspěšným koncem začalo po druhém činu, který telefonicky na linku 158 oznámila majitelka z Ostravy-Poruby. V té době ještě nic nenasvědčovalo tomu, že obě krádeže spolu souvisejí.

„Operační důstojník okamžitě předal informace jak hlídkám v terénu, tak kriminalistům. Začalo rozsáhlé pátrání po vozidle a možných pachatelích. Na základě získaných informací a vyhodnocení kamerových záznamů byla vytipována úniková trasa do zahraničí,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie s tím, že do pátrání se zapojili kriminalisté, uniformovaní policisté, policisté z dálničního oddělení, operačního odboru i z oddělení zahraničních vztahů v Chotěbuzi.

„V době prověřování se zjistilo, že krádež vozidla Mazda CX3 by mohla mít souvislost s krádeží vozidla stejné značky v Olomouckém kraji, a to z předchozího dne. I zde se ukázala profesionální spolupráce mezi kraji,“ doplnila Michalíková.

Policisté zjistili, že se podezřelá osádka pohybuje po území České republiky ve vozidle značky Hyundai.

Den po ostravské krádeži uvedené vozidlo zastavila hlídka dálniční policie. Uvnitř seděli dva cizinci. Policisty se snažili zmást. Využili toho, že jeden z mužů má jednovaječné dvojče.

„Začal fabulovat a komplikovat naši práci. Vydával se totiž za své jednovaječné dvojče,“ řekla Michalíková. Po konzultaci s oddělením zahraničních vztahů v Chotěbuzi a polskými kolegy se podařilo situaci vyjasnit. „Bylo zjištěno, že se jedná o čtyřiadvacetiletého muže s několika záznamy v rejstříku trestů. Bratr, za kterého se vydával, byl bezúhonný. Nakonec se policistům doznal, že je chtěl zmást,“ uvedla Michalíková s tím, že se jednalo o sofistikovaný případ.