Případem četných podvodů, které má mít na svědomí olomoucký účetní Miroslav Šmudla se ve středu začal zabývat Krajský soud v Olomouci. Státní zástupce dlouho předčítal obžalobu a vyčísloval konkrétní částky, Olomoučan totiž o peníze připravil na dvě desítky zdejších podnikatelů, živnostníků, lékařů i lékárníků.

„Jako účetní, auditor a daňový poradce v době od května 2003 do prosince 2013 při zpracování účetní agendy z jejich účtů neoprávněně odčerpal celkem téměř 5,3 milionu korun. Peníze si nechal posílat na své soukromé bankovní účty a také na účet své dcery," popsal podvodné jednání žalobce.

Maskování plateb pod různými názvy

Obžalovaný Miroslav Šmudla měl peníze z účtů klientů odčerpávat prostřednictvím předem připravených povinných plateb a příkazů. Ty podnikatelům a firmám předkládal v hromadných příkazech k úhradě. Maskoval je pod různými názvy a vydával je například za platby pojištění, doplatky pojistného či platby sociálního a zdravotního pojištění. V době páchání tohoto trestného činu byl účetní v podmínce za podobnou trestnou činnost. U soudu však obžalovaný ve středu nechtěl vypovídat ani odpovídat na dotazy senátu a státního zástupce.

„K tomu, co tvrdí obžaloba, jsem se v minulosti na policii přiznal. Udělal jsem největší chybu, co jsem mohl udělat. Nedovedu si vysvětlit, proč jsem takto postupoval," poznamenal a dál odmítl vypovídat.

Trik, který mu vycházel

Předseda senátu proto četl dřívější výpovědi Miroslava Šmudly z přípravného řízení na policii. Tam účetní vzpomněl na to, že první podvod spáchal už v roce 2003. Chtěl prý tehdy po klientech za své služby více peněz, ale oni údajně nebyli ochotní mu připlatit.

„Napadlo ho, že si tedy peníze sám nechá posílat z jejich účtů na svůj. Trik mu napoprvé prošel u manželů, kteří vlastní lékárny, proto jej mnohokrát zopakoval. Těm pravidelně odčerpával peníze až do roku 2010, kdy si lékárníci našli jiného účetního. O peníze připravil také další klienty. Později si je nechal posílat na účet své dcery, která se vdala a měla jiné příjmení, nebylo to totiž tak nápadné jako kdyby vše chodilo na jeho účet," předčítal soudce Eduard Ondrášek.

Poškození podnikatelé po celá léta vůbec netušili, že je jejich dlouholetý účetní okrádá.

„Účetnictví mi vedl přes 11 let, dělal pro nás také mzdovou agendu. Žádný problém s ním nikdy nebyl. To, že mi neoprávněně odčerpává peníze, mi oznámili až policisté, kteří ho začali stíhat. Věřil jsem mu, dělal účetnictví pro spoustu firem od nás z Holice," uvedl podnikatel, který dodnes čeká na to, až mu Miroslav Šmudla vrátí kompletní účetnictví a doklady za období čtyř let.

Ani další poškozený, bývalý provozovatel restaurace, netušil, že si účetní posílá z jeho účtů peníze na přilepšenou.

„Podvedl mě stejným způsobem jako všechny ostatní. Celou dobu jsem nic netušil, dokud mě nekontaktovali policisté. Škodu mi zatím nezaplatil, o peníze připravil také mého syna," řekl Olomoučan.

Koupil si auto

Část dlužných peněz už obžalovaný svým klientům splatil, s některými má domluvený splátkový kalendář. S podvody skončil Miroslav Šmudla až po více než deseti letech, v červenci 2013. Za neoprávněně získané peníze si před několika lety koupil automobil, ze zbytku prý platil provoz domácnosti. S ohledem na to, že způsobil škodu 5,3 milionu korun ho soud může poslat za podvod do vězení na pět až deset let. Hlavní líčení pokračuje u Krajského soudu v Olomouci také ve čtvrtek.