Podvedená jednatelka olomoucké společnosti se na kriminalisty obrátila ve čtvrtek 28. července. Začátkem týdne klikla na email s logem „jejich“ banky, ten obsahoval zprávu o pozastavení účtu. Součástí byl také přiložený odkaz, kterým mělo dojít ke znovuobnovení účtu a ověření identity.

close Podvržený email od banky, na který zareagovala jednatelka olomoucké firmy info Zdroj: Policie ČR zoom_in Podvržený email od banky, na který zareagovala jednatelka olomoucké firmy

„Žena bohužel na odkaz klikla a přihlásila se do internetového bankovnictví. Po zjištění, že je vše v pořádku, se během krátké chvíle odhlásila. V průběhu týdne prováděla z konta různé platby, ale ničeho podezřelého si nevšimla,“ sdělila policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Ve čtvrtek jednatelce olomoucké společnosti telefonoval pracovník banky a oznámil jí, že je firemní účet zablokován. Po příchodu na pobočku banky se žena dozvěděla, že z účtu od pondělí odešlo několik desítek plateb v celkové hodnotě téměř jeden a půl milionu korun.

„Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení kvůli pro podezření ze spáchání zločinů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ sdělila policejní mluvčí s tím, že soud může pachatele poslat na tři roky až osm let do vězení.

Policisté znovu doporučují, aby byli lidé, kteří využívají internetové bankovnictví, velmi opatrní a u každého emailu z banky si pokynem k zobrazení podrobností zkontrolovali také adresu, ze které byla elektronická pošta odeslána.

„V případě podezření, že nejde o oficiální adresu banky, což je na první pohled zřejmé, je možné se 24 hodin denně obrátit na help linku banky a ověřit si pravdivost doručeného emailu,“ dodala Petra Vaňharová.