Jen díky tomu, že jí banka kvůli podezřelým transakcím zablokovala účet, se podařilo zachránit 1,6 milionu.

Neznámý muž oslovil ženu z Olomoucka přes sociální sítě už v září loňského roku a od té doby si s ním dopisovala. Tvrdil jí, že je sirotek a slouží jako americký voják na misi v Sýrii a kvůli zranění se nemůže vrátit do USA.

Po čase slíbil, že za ní přijede a vezme si ji za manželku.

„Také jí napsal, že jí poslal balíček s 1,85 milionem dolarů, který však byl v Turecku zadržen a je nutné zaplatit poplatek za proclení. Od konce ledna do 21. dubna žena odeslala na několik zahraničních účtů téměř 2,7 milionu korun,“ popsal policejní mluvčí Libor Hejtman.

Vrchní soud v Olomouci. Ilustrační foto
Olomoucký podnikatel a bývalý politik Spáčil dostal 5 let vězení za vydírání

Důvěřivá žena měla štěstí na banku, která jí kvůli podezřelým transakcím zablokovala účet. Díky tomu se jí v průběhu dubna ze zahraničních bank vrátila částka 1,6 milionu. Přesto přišla o 1,058 milionu korun, na policii se obrátila ve čtvrtek 27. dubna.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení kvůli podezření ze spáchání podvodu. Opětovně nabádáme občany k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi. Pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka, například lékaře, architekta nebo vojáka. Své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců,“ upozornil Libor Hejtman.

Až po určité době podvodníci podle něj přicházejí s žádostí o finanční pomoc na proclení cenného balíčku, lékařské ošetření nebo investici do podnikání.

„Pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat finanční prostředky,“ varoval policejní mluvčí s tím, aby lidé neposílali peníze nikomu, koho znají pouze z virtuálního prostředí a nemohou si ověřit jeho identitu.