Za rozsáhlé finanční podvody původně podnikateli A. V. hrozilo až deset let za mřížemi. Krajský soud jej nakonec potrestal osmi lety vězení, zákazem činnosti na osm let a propadnutím nemovitostí.

Přerovský podnikatel měl od května 2010 do března 2017 sjednávat s klienty písemné a ústní dohody s příslibem vysokého zhodnocení jejich investic. Úroků se ale většina lidí nedočkala, mnozí z nich přišli také o vložené peníze.

„Od roku 2014 od poškozených přijímal další peníze s vědomím, že už není schopen je vrátit. Tvrdil klientům, že s finančními prostředky bude obchodovat na burze a zhodnotí je. V téměř polovině případů poškozeným lhal. Peníze používal na vyplacení části ´úroků´ a na své podnikání. Drtivá většina klientů by mu peníze nikdy nedala, pokud by věděli, jak s nimi naloží,“ konstatoval po vynesení rozsudku soudce Martin Lýsek.

Policie ČR - ilustrační foto.
Kriminalisté obvinili mladou ženu z vraždy desetiměsíční dcerky na Olomoucku

Obžalovaný u soudu vinu odmítal a hájil se také tím, že byl v podnikání úspěšný a s klienty z Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje uzavřel několik tisíc smluv. Lidé mu na zhodnocení svěřili různě vysoké částky, od několika desítek tisíc až po 20 či 30 milionů korun.

Zpočátku některým z nich slibované ´úroky´ vyplácel, využíval k tomu však peníze, které přijímal od nových klientů. Poškozených je okolo dvou stovek klientů a způsobená škoda je vyčíslena na více než 191 milionů korun.

Podnikatel A. V. si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu na podání odvolání, stejně jako státní zástupce.