„Před tím jsem pil a navíc v současnosti nemám řidičák, takže jsem neřídil. Za volantem seděla osoba mě blízká, které nechci svou výpovědí ublížit,“ použil notoricky známou formulaci třiačtyřicetiletý jednatel stavební firmy z Olomouce.

Pravda je, že o řidičák už přišel, protože nasbíral dvanáct trestných bodů. Státní zástupce jej viní z maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky, za což muži hrozí až dva roky za mřížemi.

K incidentu došlo 20. dubna loňského roku kolem páté hodiny odpolední v Olomouci. Policejní hlídka si všimla auta, jehož řidič neměl pásy. Chtěla jej tedy zastavit, avšak auto dál ujíždělo.

Podle policejních záznamů pokračovalo pronásledování přibližně půl kilometru. Auto poté zastavilo na parkovišti a vystoupili z něj dva muži. Podle obou zasahujících policistů, kteří v pondělí u soudu vypovídali, zpoza volantu vystoupil stíhaný podnikatel.

„Obžalovaný vystoupil z místa řidiče. Ze strany spolujezdce vystoupil muž, který byl drobnější postavy a měl vlasy,“ poukazoval jeden z policistů na skutečnost, že obžalovaný je zavalitější postavy a ostříhaný dohola.

„Řidič nám unikal asi sto metrů. Byli jsme donuceni použít chvatů a hmatů a za pomoci želízek jsme jej zadrželi a odvezli na služebnu. Už při zatýkání tvrdil, že auto neřídil, a že jde o policejní brutalitu,“ vypovídal policista.

Při následném vyšetření bylo zjištěno 1,01 promile alkoholu v krvi.

Dotyčné auto, které policisté zastavili, je firemní. Z vyšetřování dále vyplynulo, že firma, u níž je stíhaný jednatelem, nevedla řádně knihu jízd, což bylo oznámeno příslušnému finančnímu úřadu.

Obžalovaný přišel o svůj řidičák v únoru loňského roku, kdy mu jej na dva a půl roku vzal olomoucký magistrát za dovršení dvanácti trestných bodů. Navíc byl za obdobný čin již jednou souzen. V lednu 2009 dostal devatenácti tisícovou pokutu a půlroční podmínku.

Soudce František Neplech líčení odročil na neurčito, jelikož si státní zástupce i obhájce vyžádali posudek soudního znalce v oboru lékařství a toxikologie, protože chtějí přesně určit, kolik měl obžalovaný promile.

K měření totiž došlo až sto minut po zadržení.