Hezké byty si vyhlédly v červenci dvě Olomoučanky. Poslaly zálohy a několik týdnů věřily, že nakonec dostanou od vysněného bydlení klíč.

Jenomže nakonec přišly v září na policii oznámit, že se staly obětí podvodu.

Zanedlouho se řady podvedených rozrostly o devětadvacetiletého muže z Olomoucka.

Tomu se na internetu zalíbil olomoucký byt. S inzerentem si vyměnil několik e-mailů a obratem odeslal desetitisícovou zálohu. Druhý den čekal na klíče.

„Následně zjistil, že na adrese, kde se měl byt nacházet, se žádný byt nenachází, ale jedná se o zcela jiný objekt. Do současné doby tak nemá ani klíče, ani mu nebyla vrácena uvedená částka a nabízející osoba s ním přestala komunikovat," popsala Irena Urbánková, mluvčí krajské policie.

Neodolatelný nájem, včetně energií

S podobným závěrem skončila snaha osmačtyřicetileté ženy z Olomouce pronajmout si ve městě byt za neodolatelnou cenu 4800 korun měsíčně včetně energií.

Poslala předem jeden nájem a kauci.

Nemá peníze ani bydlení a pronajímatel mlčí.

Stejné je to v případě třiadvacetileté Olomoučanky, která si chtěla přes internet opatřit byt za nájemné jen o dvě stovky vyšší v Brně. Taktéž skončila o více než deset tisíc chudší.

Podvodníci za mřížemi zatím nejsou. „Prověřování nadále probíhá," informovala za vyšetřovatele mluvčí.

Policisté varují především před těmi inzeráty, které jsou až příliš výhodné.

„Zájemce by si měl všímat recenzí na daný inzerát, neměl by se nechat zlákat příliš výhodnou cenou a platbu doporučujeme provádět jen u prověřených inzerentů a ne předem," vyjmenovala Urbánková.

Realitky jsou dražší, ale jistější

Lidé mnohdy dávají přednost soukromým inzerentům před pronájmy zprostředkovanými realitními kancelářemi, protože ty požadují provizi za zprostředkování, obvykle ve výši jednoho nájmu. Z jejich služeb ovšem plynou jisté záruky.

„Každého klienta, který přes naši kancelář chce pronajmout byt, prověřujeme. Zjišťujeme si mimo jiné, jestli je vlastníkem bytu. Pokud by nás přeci jen oklamal, pak zájemci o pronájem bytu veškeré zálohy vrátíme," ujistil ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Podobnou praxi uplatňuje i olomoucká kancelář Reality Musil.

„Uzavíráme se zájemcem o pronájem bytu rezervační smlouvu. Pokud by pronajímatel odstoupil, ihned zájemci vracíme peníze. Tuto škodu vzápětí uplatňujeme po pronajímateli. Vše je ošetřeno smlouvou," vysvětlil za společnost Tomáš Musil.