Podle Františka Petraše, který v osudný den ve vlaku obsluhoval minibar, se ale dveře otevřely až poté, co z vlaku dívenka vypadla. Tuto možnost, kdy by se holčička dostala ven oknem, ale v pondělí u soudu odmítl znalec.

Z logiky věci podle něj vyplývá, že dívenka vypadla ze dveří.

„Pokud by vypadla z okna, nemohl by ji z hlediska fyzikálních podmínek František Petraš ze své polohy vidět,“ řekl znalec z oboru strojírenství Radek Knoflíček. Jeho výpověď se shoduje s tvrzením obžaloby.

Nejdříve mihnutí, potom rána

František Petraš ale situaci popsal jinak.

„Díval jsem se z okna a najednou se něco mihlo okolo vlaku, myslel jsem, že je to zavazadlo. Poté jsem slyšel ránu, domníval jsem se, že je to pád zavazadla, ale to už bylo hrozně daleko, asi ty dveře,“ uvedl u soudu.

„Až od matky jsem se dozvěděl, že z vlaku vypadlo dítě,“ doplnil.

Co mělo vliv na otevření dveří?

Na otevření dveří mělo podle znalce vliv několik faktorů, včetně tlaku vzduchu, který ve velké rychlosti vlaku vznikl.

„Důležitá je i hmotnost osoby. Zavřené dveře bylo možné otevřít do rychlosti asi 8 kilometrů za hodinu. Ale nestačí jen otočit klikou, potřeba je také určitý tlak na dveře,“ vysvětlil.

Vlak podle něj klidně mohl vyjet s nedovřenými dveřmi. „Při vyšetřovacích pokusech se dveře jevily jaké správně zavřené, i když nebyly,“ upozornil Radek Knoflíček.

„Několikamilimetrová mezera v těsnění dveří může být patrná jen osobě, která od nich stojí maximálně metr a dívá se přímo na sevření dveří,“ doplnil.

K tragédii došlo 24. července 2016 na trase mezi Olomoucí a Štěpánovem. Holčička měla z vlaku vypadnout v době, kdy byla její matka s druhou dcerou na toaletě. Vlak měl v tu chvíli rychlost 111,5 kilometrů za hodinu. Obžalované jsou dvě pracovnice Českých drah, kterým hrozí až šest let vězení.

Další líčení předseda senátu odročil na 16. března, kdy by u soudu měli vypovídat další dva svědci, kteří v tu dobu vlakem také cestovali. V květnu by soud chtěl vyslechnout matku holčičky prostřednictvím videokonference. Stejným způsobem dnes bez přítomnosti veřejnosti vyslechl tajného svědka.