Osmačtyřicetiletý otec tří synů Aleš B. utrpěl při pádu na beton tak vážná poranění hlavy, že i přes veškerou péči lékařů v nemocnici zemřel.

Třicetiletý Patrik M. u soudu tvrdil, že se smrtí osmačtyřicetiletého známého nemá nic společného a že se necítí vinen. Uváděl, že tehdy spolu popíjeli ve dvou hospodách v Mohelnici a pak ho doprovázel na autobus.

Důvod, proč staršího muže udeřil byl podle něj pouze ten, že mu sprostě nadával a častoval ho rasistickými urážkami.

„Urážel mě kvůli tmavé pleti a křičel na mě, že se mám vrátit na Kubu. To, že mi dlužil dvě stovky nebylo rozhodující, o peníze nešlo. Žádné jsem mu neukradl," hájil se u soudu Patrik M. a svého činu litoval.

Alkohol, marihuana a prášky

Soud vyslechl také ženu, která měla zraněného muže v době, kdy po úderu pěstí ležel na zemi v bezvědomí okrást o část výplaty. Svědkyně na policii vypovídala několikrát, měnila výpovědi a také při hlavním líčení tvrdila, že vše proběhlo jinak, než dosud uváděla.

„Patrik byl opilý, předtím v hospodě kouřil marihuanu a ještě měl v sobě nějaké prášky. Alešovi dal dvakrát pěstí do obličeje a ten spadl na beton. Vzala jsem mu peněženku, kterou měl schovanou v ponožce a o tři a půl tisíce korun jsme se s Patrikem rozdělili. Pak jsme mu ji vrátili do tašky," uváděla v jedné z výpovědí Ivana H.

Jindy tvrdila, že peněženku i s hotovostí vrátila manželce poškozeného a později také, že polovinu svého „podílu" vyplatila jiné ženě. Předseda senátu ji upozornil, že bude stíhána kvůli křivému svědectví a že ji bude muset poslat na psychologickému vyšetření.

Další svědkyně však popřela, že by od ní nějaké peníze dostala.

„Nic mi nedala, jen si chce krýt záda kvůli té krádeži. Před chvilkou mi venku řekla, že tady ze sebe záměrně dělala vola a že schválně měnila výpovědi. Aleš míval rasistické sklony, sprostě mi nadával kvůli barvě pleti," přiznala žena, které místní přezdívají Kobra.

Manželka a příbuzní žádají 1,6 milionu

Manželka poškozeného vzpomněla na to, že v době, kdy ke zraněnému muži přišla jí nikdo neřekl, že ho Patrik M. udeřil.

„Tvrdili mi, že je opilý a sám spadl na chodník. Odvezli jsme ho domů a do rána mu zčernalo a oteklo oko. Až pak mi řekli, že ho Patrik zbil kvůli penězům. Později se přišel omluvit. O tom, že mu vzal peníze a s Ivanou si je rozdělili ale mlčel," vzpomněla vdova a matka tří synů.

Společně s dalšími příbuznými žádá po Patriku M. náhradu nemajetkové újmy, celkem se jedná o více než 1,6 milionu korun.

V úterý hlavní líčení pokračuje výslechy soudních znalců z oboru zdravotnictví.

Třicetiletý Patrik M. měl 14. března 2011 kolem páté hodiny večer v Mohelnici fyzicky napadnout osmačtyřicetiletého Aleše B. Měl po něm požadovat vrácení dluhu. Když neuspěl, tak muže dvakrát udeřil otevřenou dlaní do tváře a pokusil se mu vytáhnout peněženku.

Tomu se poškozený ubránil a utekl. Po chvíli však byl dostižen a po krátké roztržce jej Patrik M. udeřil pěstí do obličeje. Muž upadl na beton a zůstal v bezvědomí ležet na zemi.

V tu chvíli k němu měla přistoupit Ivana H. a z ponožky mu měla vytáhnout peněženku, kde bylo tři a půl tisíce korun. O tuto sumu se rozdělili a pak mu prázdnou portmonku vrátili do tašky.

Poškozený muž navzdory vysoce odborné lékařské péči 28. března 2011 v nemocnici na následky vážných zranění hlavy zemřel.

Patrik M. je obžalován z trestného činu loupež a výtržnictví, hrozí mu trest od 10 do 18 let vězení.