„Chtěl mě vystrašit, ať se chovám normálně. A já jsem si spoustu věcí uvědomil,“ šokoval v úterý u krajského soudu v Olomouci všechny přítomné muž, který se málem stal obětí vraždy.

Paradoxně se tím zastával Miroslava Hradilíka, který ho podle obžaloby na přelomu února a března letošního roku držel svázaného ve slepě, věšel na oprátku a škrtil.

Sám Hradilík po celou svoji výpověď plakal. Líčení bude pokračovat příští týden.

Na syna své družky Hradilík zaútočil v Oseku nad Bečvou v podvečer poslední únorový den letošního roku.

„Poškozeného napadl údery do obličeje, ruce mu svázal lepicí páskou a na hlavu mu nasadil čepici. Poté ho naložil do svého auta a odvezl ho do svého rodinného domu do Lhoty, kde mu svázal ruce a nohy řetězem a připoutal ho ke kovovému oku ve sklepě,“ uvedla žalobkyně Alice Zatloukalová.

Kladka a smyčka kolem krku

Druhý den Hradilík svoji oběť vyvedl ze sklepa a začal ji mučit.

„Nasadil mu na krk smyčku z lana, lano zavěsil na kladku a vyzvedl ho do výše tak, aby stál na špičkách,“ popsala dále Zatloukalová.

Mladý muž se začal dusit, Hradilík lano povolil a po chvíli opět utáhl. Když ho konečně sundal z kladky, ještě mu přes krk přehodil a utáhl provaz, až se muž začal znovu intenzivněji dusit.

„Pouze shodou okolností nedošlo ke smrti poškozeného v důsledku udušení nebo reflektorické smrti,“ uvedla již dříve mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Utrpení mladého muže tím ale ještě nebylo u konce. Útočník se sice rozhodl, že ho pustí, chtěl mu ale jeho situaci ztížit. Po necelém dni věznění ho zavezl do lesa u obce Tesák, kde ho nechal.

„Já jsem se doplazil k chatě a tam byl správce. Ten zavolal sanitku a s ní přijela i policie,“ řekl poškozený muž u soudu.

Vnuk terorizoval prarodiče

Překvapivě ale vinu vidí na své straně. Přítel jeho matky mu prý chtěl dát pouze na pamětnou, aby přestal terorizovat prarodiče a tahat z rodiny peníze.

„Asi za to můžu já, protože všechno bylo v pohodě, jenom já jsem dělal bordel. Myslím, že je tu neprávem, že mi nic udělat nechtěl. On je slušný člověk,“ uvedl mladík.

Obžalovaný třiačtyřicetiletý muž u soudu celou svoji výpověď proplakal.

„Já jsem ho přece nechtěl zabít, to je nesmysl, chtěl jsem ho jen vystrašit. Měl jsem všechno pod kontrolou,“ líčil v slzách.

Popsal také, proč se k něčemu takovému odhodlal.

„Nejdřív s ním bylo všechno v pohodě, pak začal hrát automaty, nepracoval, občas bral drogy. Sehnal jsem mu práci, tam nevydržel. Psychicky vydíral babičku i dědečka, chtěl po nich peníze, zamykal je, říkal, že jim zapálí barák,“ popsal problém, který chtěl vyřešit.

Aby věděl, jak se cítí babička

V osudný den prý zastihl mladíka opět u babičky, kdy po ní chtěl peníze. Vykázal ho pryč.

Mladý muž prý ale odešel jen na dvorek, kde čekal, až Hradilík odejde, aby se mohl za ženou vrátit.

„Začali jsme se prát, on spadl na břicho. Naklekl jsem na něj. Měl jsem u sebe pásku, se kterou jsem předtím dělal něco na autě, a tou jsem mu svázal ruce. Nechtěl jsem, aby se tam vrátil, tak jsem ho dal k sobě do auta a odvezl k sobě domů a zamkl do sklepa,“ popsal obžalovaný muž.

Svého vězně byl prý v noci zkontrolovat a dal mu napít. Druhý den ho chtěl pustit, náhle ho prý ale napadlo, co by ještě mohl udělat.

„Jak jsem ho pouštěl, tak jsem šlápl na lano na tahání auta. Tak jsem ho chtěl postrašit, aby věděl, jak se cítí babička, jaký má strach. Lano jsem mu přehodil přes krk, a přes takový háček. To trvalo chviličku, než napočítáte jedna-dva-tři,“ vylíčil, jak syna své družky věšel za krk.

Soudce Vladimír Hendrych se zajímal, proč se Hradilík rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou a neoznámil mladíkovo údajné tyranizování prarodičů policii.

„To neznáte maminku a babičku, ty by to nechtěly. A ani já jsem nechtěl, aby šel sedět,“ odpověděl obžalovaný muž.

„Chtěl jsem, aby bylo všechno v pořádku,“ dodal.

Kromě pokusu o vraždu čelí i obžalobě z omezování osobní svobody. Od svého zadržení na začátku března je Hradilík stále ve vazbě.