K incidentu došlo v polovině minulého týdne, kdy se na tísňovou linku olomoucké městské policie se žádostí o pomoc obrátila jedna z cestujících.

„Krátce po půl druhé odpoledne oznámila, že jejich řidič byl na zastávce fyzicky napaden dvěma muži. Ti pak po autobusu házeli lahve a snažili se vylomit dveře. Ve stejnou dobu se na nás telefonicky obrátil také napadený šofér," popsala případ mluvčí městské policie Magda Václavíková.

Kromě strážníků na místo vyjížděli také policisté. Útočníci hned po telefonátu z místa utekli, strážníci po nich společně s policisty pátrali.

Zranění řidiče v obličeji

„Policisté je dopadli v ulici kapitána Nálepky. Řidič byl lehce zraněn v obličeji, lékařské ošetření odmítl. Na autobuse škoda nevznikla," dodala mluvčí olomouckých strážníků.

Policisté napadení řidiče později vyhodnotili jako přestupek proti občanskému soužití a odeslali věc do správního řízení.

„Pachatelům je dvacet a třiadvacet let. Mladší měl v dechu 2,01 promile alkoholu, starší 2,20 promile. Oba jsme převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici v Olomouci," sdělila krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Podnik školí šoféry a revizory v asertivitě

Podle mluvčí dopravního podniku Martiny Krčové se jedná o výjimečný případ.

„Častěji se stává, že jsou napadeni revizoři. Zejména verbální útoky jsou doslova na denním pořádku. Zhruba jednou ročně se stane, že revizor po útoku cestujícího zůstane v pracovní neschopnosti," řekla Martina Krčová.

Šoféři a revizoři mají při napadení stejné možnosti jako každý jiný občan a mohou se bránit jen v mezích zákona. V konfliktních situacích by se podle pokynu dopravního podniku měli snažit cestujícího uklidnit.

„Proto řidiči i revizoři procházejí kurzem asertivního chování. Žádné obranné pomůcky jakými jsou například pepřové spreje nebo elektrické paralyzéry naši zaměstnanci nemají. Ani jim je nedoporučujeme," poznamenala mluvčí dopravního podniku.

Jedinou možností, kterou řidiči autobusů a tramvají mohou využít, je nouzové tlačítko v kabině. To je okamžitě spojí s dispečinkem. Pokud už slovní konflikt směřuje k fyzickému napadení, měli by řidiči násilníkovi ustoupit a přivolat si na pomoc strážníky nebo policisty.