„Nesnáším, když mi strážníci tykají. Byl jsem si tedy na ně stěžovat jejich nadřízeným. To, co mi provedli, byla čistá msta,“ řekl v úterý před soudním jednáním poškozený bezdomovec Peter.

Podle obžaloby jej dva olomoučtí strážníci v polovině letošního června bezdůvodně napadli a zlomili mu nos. Za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí oběma strážníkům, kteří jsou stále ve službě, až tři roky vězení.

K události došlo 13. června kolem osmé hodiny večer v Sokolské ulici u zdi kostela Neposkvrněného početí Panny Marie.

„Stál jsem na chodníku a všiml jsem si že přijíždí auto městské policie. Z něj vystoupili dva strážníci a rázným krokem vykročili. Na rukách měli gumové rukavice. Pak jsem si všiml, že na lavičce někdo spí. Myslel jsem si, že budou někoho odvážet na záchytku, tak jsem si toho nevšímal,“ vypověděl dnes u soudu svědek Ivo Šaněk.

Jenže situace se vyvíjela nejspíš jinak.

„Uslyšel jsem hlasitý rozhovor. Přesná slova jsem nezaznamenal. Viděl jsem, jak probuzený muž podává strážníkům občanský průkaz (ve skutečnosti šlo o pas bez fotografie, pozn. red.). Ti jej tím průkazem začali fackovat. Vyšší ze strážníků pak několikrát udeřil toho pána hřbetem ruky do obličeje. Vytočil jsem linku 112 a zavolal policisty,“ řekl Šaněk, který také pořídil na svůj mobil několik fotografií a video.

Zlomený nos není podstatný

Policie, která přijela, na místě nezjistila žádné pochybení strážníků a společně s Ivo Šaňkem a ještě jedním svědkem objeli na služebnu. Podle policistky vypovídající u soudu neměl bezdomovec žádné viditelné zranění, nežádal lékařské ošetření a byl z něj cítit alkohol.

Opilost nepopírá na napadený Peter.

„Trochu jsme oslavovali, byl jsem opilý. Podle mě šlo o jasnou pomstu. Byl jsem si na ně stěžovat, protože nesnáším, když mi takoví mladíci tykají,“ uvedl napadený, který se podle výpovědi svědka choval pasivně a vůči strážníkům nebyl agresivní.

Dva dny po údajném konfliktu zamířil Peter k lékaři, kde mu zjistili, že má zlomený nos. Podle odborníků však není jisté, zda ke zlomenině došlo ten den.

„Ono to není až zase tak podstatné. Pro naplnění skutkové podstaty trestného činu je důležitý je samotný útok strážníků. Pokud by se prokázalo, že mu při tom zlomili nos, byla by to pro ně přitěžující okolnost,“ informovala okresní státní zástupkyně Lenka Kremzerová.

Média jsou proti nám

U soudu šlo již o druhé stání, takže oba obžalovaní strážníci měli své výpovědi za sebou a s médii odmítali komunikovat.

„Nezlobte se, nic vám neřeknu. Všechno, co otisknou média, je postaveno proti nám,“ řekl při odchodu ze soudní síně jeden z obžalovaných.

Mlčí i jejich zaměstnavatel.

„Do pravomocného rozhodnutí soudu se k tomuto případu nebudeme vyjadřovat,“ uvedla mluvčí olomoucký strážníků Vladimíra Marková.

Oba strážníci jsou i nadále ve službě.

„Pohlížíme na ně jako na nevinné. Oba nadále vykonávají pochůzkovou službu,“ dodala Marková.

Další stání nařídil soudce Petr Sušil na polovinu prosince. Pokud soud uzná strážníky vinnými ze zneužití pravomoci úřední osoby, hrozí jim trest v rozmezí šesti měsíců až tří let.