Sáhli při tom po triku ze školních lavic. Částky zapisovali do bločků přepisovacím perem, takzvaným rollerem, se speciálním inkoustem, díky kterému lze napsaný text smazat a následně na stejném místě přepsat.

Na své kopii dokladu částky snižovali a rozdíl dali do kapsy. Oba muže již obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ze zneužití pravomoci úřední osoby a zpronevěry.

„V rámci dohledu nad bezpečností silničního provozu si policisté vytipovali řidiče, kterým udělili pokutu v takové výši, aby byla akceptovatelná a přestupce ji mohl zaplatit na místě,“ popisovala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

„Povinné položky bloku vypsali standardně propisovací tužkou, avšak položku o výši uložené pokuty vypsali perem tzv. Rollerem. Díl B předali po zaplacení přestupci a u dílu A pokutového bloku, který se odevzdává nadřízenému, částku smazali a přepsali ji za nižší. Finanční rozdíl si pak ponechali pro svou potřebu,“ líčila mluvčí.

Vyšetřovatelé GIBS, s nimiž spolupracovalo krajské policejní ředitelství, odhalili, že policisté se takto při ukládání pokut obohacovali od října 2018 do července letošního roku. Za tu dobu si přišli nejméně na 6 500 korun.

„Policisté jsou v tuto chvíli obviněni ze spáchání přečinů zneužití pravomoci úřední osoby a zpronevěry. V případě prokázání viny jim hrozí až pětiletý trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti,“ informovala Ivana Nguyenová. Mužům hrozí až pětiletý trest vězení nebo zákaz činnosti.

Jak napsal server novinky.cz, policisté si vytipovali celkem 14 řidičů především z Polska a České republiky. Jeden z členů hlídky pak ještě navíc sám pokutoval dalšího řidiče a změnou částky si vydělal 200 korun. Nejvyšší rozdíl mezi skutečně uloženou pokutou a tou, kterou následně policisté přepsali do odevzdaného bločku, měl činit 800 korun. Jak novinky.cz uvedly, nadřízený již oba policisty zprostil výkonu služby, a to do doby pravomocného uzavření celého případu.