Zlato, peníze, hodinky, elektronika, kola, stírací losy, oblečení. Žádná olomoucká prodejna nebyla v bezpečí před sedmatřicetiletým lupičem z Ostravska. Bral všechno.

Od 7. června loupil v celkem v 26 prodejnách, z toho 25 jich bylo v Olomouci a jedna v Přerově. Zboží za téměř milion korun se pak snažil prodat. Vydělával si tak na živobytí. Minulý víkend ale spadla klec a policisté ho chytili. K loupežím se doznal a teď ho vazebně stíhají. Hrozí mu až osm let vězení. 

Demolice komínu ve Šternberku
VIDEO: Z areálu společnosti Excalibur Army zmizel obří komín. Takto šel k zemi

Další přepadával s nožem v ruce

Podobného osudu se dočkal i dvacetiletý mladík, který před dvěma týdny o svátcích s nožem v ruce přepadl dvě ženy a chtěl po nich peníze. Toho policisté dopadli hned tři dny od prvního přepadení. U soudu může dostat dva až deset let.

Spadla klec

Akce, při které kriminalisté lupiče chytili, měla krycí název TRIP a několik desítek olomouckých policistů i kriminalistů během ní pracovalo s informátory i ostravskými kolegy.

„Potom, co jsme nasbírali dostatek informací, obsadili jsme místa, kde by se muž mohl pohybovat a čekali jsme, jestli se ukáže. A minulou neděli ráno ptáček přiletěl,“ přiblížil činnost policistů vedoucí olomouckého územního odboru Jiří Musil. Podle komisaře Eduarda Kociana z oddělení obecné kriminality u sebe muž měl štípačky a páčidlo.

„Muže jsme přivezli na stanici a vyslechli ho. Přiznal se ke všem 26 případům, kdy uloupil zboží od zlata, přes elektroniku až ke kolům. Do Olomouce dojížděl vlakem a možná i se spolupachatelem, to zatím prověřujeme,“ doplnil Kocian. Valnou část nakradeného zboží se muži podařilo prodat a z výdělku žil.

Peníze nejspíš utrácel i za herny nebo drogy. „Muž páchá zločiny už od 14 let. Byl na léčení kvůli drogám a je to gambler. Takže je to jeden z možných motivů, proč loupil,“ připustil zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality Tomáš Hrubý.

„Prověřujeme i spojitost se skupinami, co tu distribuují drogy,“ dodal Musil. Teď muže stíhají ve vazbě, u soudu mu hrozí až osm let ve vězení.

Simulace pozměněného výškáče Šantovka Tower v olomouckém panoramatu na webu sdružení Za krásnou Olomouc. Investor novou podobu zatím nezveřejnil.
Olomoučtí radní o stavební uzávěře u Šantovky nerozhodli, sešlo se jich málo

Dvě přepadení v jeden den

Druhý případ loupeží je co do počtu menší, ale nijak méně závažný. Dvacetiletý mladík během čtvrtka 5. července přepadl krátce po sobě dvě ženy. První přepadl v ulici Slavonínská, i přesto že s sebou měla malé děti, vytáhl na ni nůž a žádal si peníze.

„Dvaatřicetiletá žena se ale nedala, začala křičet o pomoc a lupič se zalekl. Cyklistka jedoucí kolem si útoku všimla a vyrazila jí na pomoc, když to útočník spatřil, rozběhl se pryč. Žena se ho snažila pronásledovat, ale marně,“ popsal ředitel.

Ani ne o tři hodiny později přišlo olomouckým policistům oznámení o dalším přepadení. Tentokrát o pět kilometrů dál v ulici Řezáčova. 

Prezidentský vlak v Olomouci. Rosnička z Olomouce
Rosnička z Olomouce přitáhla prezidentský vlak. Podívejte se dovnitř

Žena mu zabouchla dveře před nosem

„Muž náhodně zazvonil na jeden z domů. Osmatřicetileté ženě napovídal, že je pošťák a nese jí zásilku. Když překročila práh, vytáhl na ni nůž a chtěl peněženku, kterou měla žena nachystanou k zaplacení balíčku,“ řekl o druhém přepadení Musil. Žena však byla nebojácná, před lupičem zabouchla dveře a odešla pryč.

Policisté se kvůli případu vraceli z dovolených, volno neexistovalo. Pátrání se rozběhlo na plné obrátky. „Nechtěli jsme žít s pocitem, že nám tu po městě běhá lupič a s nožem nám ohrožuje ženy,“ kroutil hlavou Musil.

Už ve čtvrtek měli policisté první podezřelé, ale pachatelem nebyl ani jeden z nich. Pátrání pokračovalo.

„Získali jsme záznam z kamery ve Slavoníně poblíž prvního přepadení. Ten jsme prohlédli a porovnali s popisem muže, který nám daly ženy. Prošli jsme i další případy ve spojitosti s majetkem. Nakonec jsme muže dopadli v neděli, tři dny po prvním útoku,“ uzavřel Musil. Muže v případě odsouzení čeká trest v rozmezí od dvou do deseti let za mřížemi. (siř)

Tragická nehoda v olomoucké části Holice
Tragická nehoda v Holici: opilého řidiče obžalovali