Dohromady způsobil škodu téměř za půl milionu korun. Nyní čeká na soud v olomoucké vazební věznici.

Třiadvacetiletý muž z Olomouce se vloupal do škol, nevynechal ale ani centrum denních služeb, rehabilitační centra, školu pro sluchově postižené nebo vozíčkáře.

Přiznal se také k vloupání do sedmi aut. Ani to mu ale nestačilo a vydal se krást i na další místa.

„Zbylý počet krádeží provedl vloupáním do bytů, sklepů, restaurací a obchodů s nábytkem," sdělila krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková. Muž se doznal celkem k 37 spáchaným skutkům.

Dvě třetiny všech případů

Zloděj zaměstnával policisty všech oddělení v Olomouci od konce srpna do minulého týdne.

Muž má podle policie na svědomí až dvě třetiny případů z tohoto období. Nezaměřil se na žádné konkrétní místo, ale řádil především 
v centru Olomouce. Za hranice města se nevydal.

Ve školách a školkách kradl především menší předměty, počítače a jinou drobnou elektroniku.

Například z mateřské školy ve Wolkerově ulici si někdy o víkendu 13. a 14. září odnesl televizi a DVD přehrávač. Vypáčil vstupní branku a pokoušel se dostat dovnitř přes plastové dveře a okno, to se mu nakonec přes druhé okno podařilo. Způsobil tak škodu přes dvacet tisíc korun.

Většinu věcí neprodal

Ze sklepů si odnesl například jízdní kola. Vybíral si jen předměty, které mohl snadno unést v rukou.

Ukradené věci nebyly podle policejní mluvčí příliš drahé, bral si především ty, o kterých si myslel, že půjdou prodat. Většinu z nich se mu ale zpeněžit nepodařilo.

„Škoda, kterou způsobil při vloupání, byla větší než jeho zisk," podotkla policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Mladík za sebou zanechal škodu v hodnotě téměř 460 tisíc korun. Obviněný neřekl, proč si vybíral hlavně školy a školky. Kradl, protože nutně potřeboval peníze.

Nechytili jej poprvé

Policisté muže poprvé zadrželi přímo na místě činu. S policisty spolupracoval a ke dvěma drobným krádežím se přiznal. Podle státního zástupce ho však nebylo nutné držet ve vazbě.

Přitom to není déle než dva roky, co byl za stejný čin souzen. I když mladík slíbil, že se bude chovat slušně, kradl dál.

Následně ho policisté opět zadrželi. Protože se už jednalo o známého recidivistu, putoval do vazby.

Nyní čeká od úterního odpoledne ve vazební věznici na soud, který ho může poslat na jeden rok až pět let do vězení.

Mladík je s téměř čtyřicítkou krádeží a vloupání v Olomouci rekordmanem. Podobnou sérii vloupání olomoučtí policisté v posledních letech nezaregistrovali.

Autorka: Kateřina Přindišová