Ten dopoledne zavolal na policejní tísňovou linku. Informace jako první zveřejnil zpravodajský server iDnes.

„Kolem půl desáté dopoledne byla přivolána hlídka do jedné z olomouckých ordinací s tím, že lékař zřejmě ordinuje opilý. Policisté muže ihned převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění,“ uvedla policejní mluvčí Jitka Dolejšová s tím, že výsledky vyšetřování budou známy až během několika dalších dní.

Kriminalisté podle ní zatím nevyslechli ani jednoho z pacientů, kteří by mohli vypovídat jako svědkové. „Muž je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ doplnila Dolejšová. Za to mu může hrozit až jeden rok vězení, pokuta nebo zákaz činnosti.

Alkohol v ordinaci včera kritizovala předsedkyně revizní komise olomouckého sdružení České lékařské komory Věra Rašťáková.

„To nechápu. Leccos bych tolerovala, ale alkohol ne, v případě výkonu lékařské profese to považuji za jeden z nejzávažnějších prohřešků. I když se to v medicíně těžko omlouvá, k omylu může dojít, nemělo by, ale může, protože i lékař je jen člověk, ale v případě alkoholu nevidím prostor pro žádný pardon,“ reagovala na případ fyzioterapeuta.

Za posledních pět let revizní komise na Olomoucku vyšetřovala jeden případ, kdy lékař ordinoval pod vlivem alkoholu – šlo o pediatra ze Šternberska. Za ohrožení pod vlivem návykové látky jej před více než rokem potrestal soud patnáctitisícovou pokutou.

„Je to jediný případ. Věc jsme prošetřili, uzavřeli a uložili postih. Lékař rovněž podstoupil léčení,“ vzpomněla předsedkyně oblastní revizní komise.

Podle Rašťákové nemá ČLK možnost, jak podobné případy odhalit, pokud na takové chování neupozorní pacienti nebo někdo z blízkosti ordinace.

„Teoreticky bychom mohli provést kontrolu, ale i tak bychom museli dostat nějaké avízo. Před něčím takový by lidé neměli přivírat oči, a pokud budou mít podezření, měli by se na nás obrátit,“ uzavřela.

Na podivné chování pediatra ze Šternberska si vloni v únoru stěžovaly matky, které tehdy s dětmi přišly do ordinace v Domašově nad Bystřicí. Obrátily se na starostu a přivolaní policisté lékaři na místě naměřili 2,4 promile alkoholu.

V Olomouckém kraji od loňského února řešila zdravotnická zařízení další dva případy lékařů, kteří ošetřovali nemocné pod vlivem alkoholu. Nejprve v Přerově dětská zubařka, která v silně podnapilém stavu ordinovala v místním zdravotním středisku. Nadýchala 3,8 promile a přímo z ordinace ji odváželi na záchytku policisté. Dostala výpověď.

Stejně tak skončil lékař na dětské pohotovosti nemocnice v Prostějově. Na opilého lékaře přivolali policii rodiče a ta mu v dechu naměřila přes jedno promile. I s ním se zaměstnavatel hned rozloučil.