Vyškolení policisté poskytli psychologickou první pomoc i obětem pěti znásilnění nebo pozůstalým u osmi sebevražd.

Patnáctičlenný tým krizové intervence vede policejní psycholožka Martina Velikovská.

Jeho členové se do něj přihlásili dobrovolně a nyní drží pohotovostní služby, aby byli schopni v kteroukoli denní nebo noční hodinu vyrazit tam, kde je jich potřeba.

Může to být dopravní nehoda s vážnými zraněními, místo násilného činu, případně domov pozůstalých.

„U zlomených obětí spolupracujeme s Bílým kruhem bezpečí. Hned na místě si na ně bereme kontakt, a pokud souhlasí, předáváme ho právě této obecně prospěšné společnosti, která je ještě týž den kontaktuje. Jakmile totiž tyto oběti nejsou pro péči získány ihned, uzavřou se,“ vysvětlila Velikovská.

Na místě se speciálně vyškolení policisté snaží především navázat s lidmi zasaženými neštěstím kontakt a uklidnit je.

„Nabízíme jim pití, ptáme se, zda chtějí zavolat rodině, a také jim jednoduchou formou vysvětlujeme, co bude následovat. Vždy zůstaneme na místě, dokud nepředáme osobu do péče někoho jiného, nejčastěji člena rodiny,“ řekla psycholožka.

Kromě samotných obětí pomáhá intervenční tým i zranitelným osobám, mezi které se počítají třeba rodiny pohřešovaných, oběti stalkingu nebo činů z nenávisti.

Zatímco v Jihomoravském nebo Zlínském kraji již intervenční týmy působí více než rok, v Olomouckém kraji vznikl teprve v květnu letošního roku.

Od té doby ale jeho členové pomohli již více než sedmdesáti lidem.

Nejčastěji šlo o účastníky dopravních nehod, v pěti případech o znásilnění a v osmi o sebevraždy.

Nejvážnější tragickou událostí, při níž působil nově vzniklý tým, byla červnová tragédie na jezu v Řepčíně.

„Na místě bylo pětadvacet přímo zasažených osob. Děti byly zmrzlé, špinavé a vystresované. Ještě ten den byly převáženy a předávány rodičům. U této události jsme se výjimečně zapojili i do další spolupráce, vyjeli do školy, spolupracovali se školním psychologem a samozřejmě také z kolegy z Moravskoslezského kraje,“ popsala psycholožka.

Hlásili se dobrovolníci

Olomoucký intervenční tým vznikl z dobrovolníků.

„Přihlásili jsme se s tím, že to chceme dělat, že chceme pomáhat obětem. Já jsem cítil, že v práci s nimi tam dosud něco chybělo, že když se stal trestný čin, oběť zůstala jen tak,“ přiblížil své důvody policista Jiří Švub.

Zájemci museli projít náročným výběrovým řízením.

„Hlavní je, aby byli motivováni. Roli hraje i empatičnost a schopnost komunikovat. Musejí být osobnostně stabilní a schopní dobře reagovat na stresové události,“ doplnila psycholožka.

Olomoucký kraj je předposledním, v němž policie intervenční týmy zavedla. Za uplynulých dvanáct měsíců zasahovali speciálně vyškolení policisté v Česku u 669 událostí a pomohli 1540 osobám. Tato služba dosud chybí ještě v Karlovarském kra­ji.