Se špatnou zkušeností s olomouckou lékařkou, která vykazovala za své služby fiktivní výkony, se podělila jedna z jejích pacientek na internetových stránkách Známý lékař: „Paní doktorky jsem si velice vážila, ale jak jsem zjistila, že účtuje výkony, které mi nebyly provedeny, ztratila jsem důvěru a odcházím hledat dobrého kožního lékaře, minimálně tak dobrého, jako byla ona."

Nebyla jediná. Dermatoložka, jež měla ve velkém vykazovat neuskutečněné výkony, již stojí před olomouckým okresním soudem, kde čelí obžalobě z podvodu.

Úterního líčení se doktorka nezúčastnila s tím, že to nedovoluje její zdravotní a psychický stav.

Při vyšetřování na policii, která v kauze vyslechla desítky svědků, opakovaně odmítla, že by podváděla a zpětně v dokumentaci něco maskovala.

6,5 tisíce převazů bércových vředů

Nesrovnalosti vysvětlovala například tím, že má několik pacientů stejného příjmení, takže k záměně mohlo dojít.

Dodatečné zaznamenání výkonů objasňovala velkým počtem pacientů, jichž denně prošla ambulancí až stovka, takže se evidence nestihla dříve.

K obrovskému nárůstu počtu vykázaných převazů bércových vředů, kterých vloni měla udělat přes 6,5 tisíce, uvedla, že si na jejich počet přesně nevzpomíná.

Trestní stíhání označila za ne-li neodůvodněné, pak předčasné, jelikož mu nepředcházelo řádné prověření podkladů ze strany některých pojišťoven.

Škody, které obžalovaná dermatoložka měla způsobit dvěma zdravotním pojišťovnám tím, že vykazovala péči, kterou ve skutečnosti nikdy neprovedla, jdou do stovek tisíc korun.

Žalobce: Máme to prokázané

„Za neoprávněné vykazování péče je obžalovaná stíhána pro trestný čin podvodu. Jde o značnou škodu přesahující pět set tisíc korun," uvedl žalobce Jan Beránek.

K podezření, že doktorka měla vykazovat nákladné výkony i v době, kdy neordinovala, ale byla na pracovní cestě, nebo na nemocné, kteří dveře ordinace neotevřeli, se státní zástupce nechtěl vyjadřovat.

„Neoprávněné vykazování péče v rozsahu potřebném pro podání obžaloby máme za prokázané. Z taktických důvodů se nechci blíže vyjadřovat," reagoval žalobce s tím, že v případě prokázání viny jí hrozí dva až osm let vězení.

Některým pojišťovnám zaplatila

Některé zdravotní pojišťovny, které se ambulancí začaly zabývat na popud pacientů, již dříve nesrovnalosti potvrdily.

Sdělily i to, že na lékařku podaly trestní oznámení například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Škodu spočítala na více než půl milionu korun.

„Můžeme potvrdit, že v případu figurujeme jako poškozená strana," reagovala mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Bližší informace o provedené kontrole ovšem poskytnout nemohla s odkazem na probíhající trestní řízení.

Poškozena je i další zdravotní pojišťovna, která bude po lékařce chtít několik stovek tisíc.

Jiné pojišťovny se k trestnímu řízení nepřipojily, protože lékařka podle jejich slov peníze zaplatila.

Soud se bude znovu případem zabývat v lednu, kdy vyslechne lékařku a svědky.