Neznámý muž zavolal jednašedesátileté Olomoučance na konci ledna. Do telefonu se představil jako příslušník cizinecké policie.

Vyptával se, zda v minulosti někomu sdělila přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví a upozornil, že jí bude volat také pracovnice banky.

Ta ženě vzápětí oznámila, že byl její účet napaden a nabídla se, že pomůže situaci napravit. „Volající po ní požadovala nahlášení údajů jak k internetovému bankovnictví, tak i k její osobě. Důvěřivá žena požadavku vyhověla a poté pod legendou převodu peněz ze svého účtu na bezpečné místo potvrdila provedení tří transakcí v hodnotě 150 tisíc korun. Patrně kvůli neúspěšně provedené bankovní operaci peníze z účtu neodešly,“ konstatovala policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Olomoučance pak střídavě telefonovali domnělý policista a údajná bankovní úřednice. Oba využili toho, že měla dispoziční právo také k účtu své kamarádky a postupně ženu přiměli k tomu, aby z jejího na svůj účet převedla skoro tři miliony korun.

Důvěřivá žena se pak přesně podle instrukcí vydala do banky a vybrala z účtu více než dva miliony. Zamířila s nimi před budovu.

„Na ulici, u přechodu pro chodce, předala pod rouškou tmy celý obnos cizímu muži. Peníze mu vydala až poté, co jí řekl předem smluvené bezpečnostní heslo, které si domluvila s volající bankovní úřednicí,“ popsala policejní mluvčí.

Telefonáty pokračovaly také další den. Ozvala se údajná pracovnice banky a ženu ujistila, že předané dva miliony byly v pořádku uloženy do banky. Zároveň jí dala instrukce na výběr zbývajícího milionu korun.

„Celá situace proběhla totožně jako předchozího dne, pouze s tím rozdílem, že peníze odevzdala jinému muži,“ dodala Petra Vaňharová.

Až poté se Olomoučanka s celým příběhem a tušením, že se stala obětí podvodníků, obrátila na kriminalisty. Ti už případ prověřují jako podvod. Pokud se jim podaří pachatele dopadnout a usvědčit, může je soud poslat na osm let do vězení.

Policisté před podvody opakovaně varují veřejnost.
Upozorňují, aby lidé nereagovali na telefonáty, emaily nebo zprávy od domnělých bankéřů nebo policistů, kteří se je snaží přesvědčit o tom, že byl napaden jejich účet a jejich peníze jsou v ohrožení.
„Rovněž na všechny apelujeme, aby nesdělovali cizím osobám údaje ke svému internetovému bankovnictví či platební kartě,“ vzkazuje policejní mluvčí Petra Vaňharová.