Který druh kriminality nejvíce pálí Olomoucko?

Jednoznačně jde o loupeže. Letos už se blížíme k číslu osmdesát. Loni to bylo o patnáct případů méně. Když porovnáme města velikostí srovnatelná s Olomoucí jako třeba Hradec Králové nebo České Budějovice, zjistíme, že je Olomouc na republikové špici v počtu loupeží.

V jakých číslech se pohybuje objasněnost? A je nějaký rozdíl oproti loňsku?
Musil: Co se týče objasněnosti tak ta se pohybuje kolem čtyřiceti procent. Letos u loupeží neregistrujeme prvek sériovosti a z tohoto důvodu je každé objasnění loupežného přepadení velice složité, jsem přesvědčen, že procento objasněnosti je vysoké.

Ani v případech přepadení benzínky na Krapkově ulici v Olomouci?
Je pravda, že tato čerpací stanice zažila loni i letos několik přepadení. Poslední bylo myslím v létě (v pátek 9. července odpoledne, poznámka redakce). V tomto konkrétním případě opravdu pracujeme s verzí jednoho pachatele.

Šéf olomoucké kriminálky Jiří Musil. FOTO: DENÍK/Martin Šinkovský

Kdo nejčastěji loupí?
Nejčastěji jde o patologické hráče, kteří se své dluhy z her snaží řešit tak, že přepadnou hernu nebo nějaký nonstop. Naposledy jsme jedno takové loupežné přepadení objasnili na konci října v Litovli. Místní, devětatřicetiletý gambler 15. října odpoledne přepadl sportbar Hvězda. Dopadli jsme jej a on se už k činu přiznal.

A co takové to klasické přepadení na ulici?
To je druhý nejčastější způsob loupeže. Stačí, když vám někdo vyhrožuje, ať mu dáte peníze, nebo mobil, že má zbraň a už jde o zločin loupeže. A to ani tu zbraň mít nemusí a nemusí ani nic oběti vzít. Ani tady nemusíme jít ke konkrétnímu případu moc do minulosti. Na konci října si dvojice osmnáctiletých násilníků vyhlédla poblíž olomouckého Senima stejně starého mladíka, napadla jej a okradla. Naštěstí si je napadený dobře zapamatoval. Chytili jsme je ještě týž večer.

Na marihuanu nemáme kapacity

Pojďme se nyní trochu podívat na drogy…
Olomoucku jednoznačně vévodí pervitin. Musím přiznat, že k postihování uživatelů marihuany nemáme jednoduše kapacity. To ale neznamená, že kouření marihuany není proti zákonu. Kuřák, který v ruce drží jointa se sice „pouze“ dopouští přestupku. Jenže za tento přestupek mohou dostat pěkně tučnou pokutu. Když se vrátíme k pervitinu, je potřeba říct, že s ním jsou velmi úzce spojeny drobné krádeže – kola, vykradená auta a tak podobně. Velmi často jsou tito zloději uživatelé pervitinu. Za dávky se totiž platí nejen penězi, ale velmi často i věcmi, jako je třeba elektronika.

Takto však postihujete jen ty koncové uživatele, distributorské sítě tím moc neohrožujete.
Rozbít síť distributorů je velmi komplikovaná a dlouhodobá záležitost. Ale zrovna v těchto dnech dokončujeme případ opravdu velké sítě, která pokrývala Olomouc a okolí. Stále ještě probíhají výslechy, takže vám k tomu nemohu říct nic bližšího. Jen to, že v tomto případě figurovalo i dost ukradených kol. Je také potřeba říct, že chování výrobců a distributorů pervitinu se dost změnilo.

Jak to myslíte?
Musil: Když jsme před jedenácti lety zakládali v Olomouci „Toxi tým“, tak jsme před sebou měli pole neorané. Lidé spojení s drogami nám na sebe velmi ochotně prozrazovali kde co. Jenže už se poučili a chovají se dost obratně. Naše pátrání vychází vždy z informací zevnitř drogové komunity. Je zajímavé, že uživatelé pervitinu mají taková období, kdy udávají lidi kolem sebe jako na běžícím pásu.

Říkal jste, že s drogami je spojena drobná zlodějina
Například nás poslední dobou trápí vykradená auta. Tady jsme poslední dobou zaznamenali výrazný nárůst těchto případů. Objasněnost se přitom pohybuje pouze kolem desíti procent. Samozřejmě, že se někdy podaří někoho chytit. Třeba před třemi týdny jsme chytili zloděje, který má na svědomí přibližně dvacet aut.

Přes pět set vykradených aut za rok

Kolik vykradených aut na Olomoucku řešíte?
Do konce roku číslo vykradených aut zcela jistě překročí číslovku pět set. K tomuto tématu bych chtěl ještě říct, že my sice děláme spoustu preventivních akcí, ale lidé bývají často nepoučitelní. Zloději stačí prázdná brašna od notebooku a už má důvod. Já těmto věcem říkám zboží značky „Vem si mě“. Samotná krádež je pak otázkou několika vteřin.

A co vloupání do bytů a domů? Poslední dobou se například objevilo několik vloupání do pokojů na studentských kolejí.
Na těch kolejích u některých případů pracujeme s verzí jednoho pachatele. Vloupání mají společné znaky. Jde však o složitou věc, protože vysokoškolský život má svá specifika. Jinak u vloupání do bytů, domů a podobně jsme na tom výrazně lépe než loni. Letos zatím k poslednímu září máme čtyřicet případů, co ž je o dvacet méně než za stejné období loni. Na závěr bych se ještě rád pochlubil, že jsme na začátku října chytili dvojici pachatelů, která má na svědomí jedenáct vloupání na Litovelsku. Šlo o byty, rodinné domy a různé provozovny.