Jako terč si vybíral seniorky

Dvacetiletý mladík se rozhodl, že si peníze na obživu obstará krádežemi a zaměřil se na zvlášť zranitelné skupiny, jeho cílem se stávaly seniorky.

Na první čtyřiaosmdesá­tiletou důchodkyni zaútočil 17. října dopoledne v panelovém domě ve Werichově ulici v Olomouci.

„Ženu napadl zezadu a strhl ji na zem. Na ústa a krk jí přitlačil ruce a při tom jí sebral látkovou kabelku s peněženkou, finanční hotovostí a mobilním telefonem," popsala případ mluvčí policie Marie Štrbáková.

Útočník, nezaměstnaný bezdomovec, utekl. Jeho lup činil čtyři a půl tisíce korun. Babička skončila se zraněními v olomoucké nemocnici.

Dalšího ataku se dopustil ten samý agresor o šest dní později. Tentokrát se jeho obětí stala třiaosmdesátiletá seniorka.

„Vše se událo kolem půl jedenácté dopoledne na chodníku před domem v Handkého ulici v Olomouci," přiblížila Marie Štrbáková.

V okamžiku, kdy okrádač seniorku míjel, vytrhl jí z ruky kabelku. V té měla kromě osobních věcí peněženku, doklady a hotovost. Krádež obviněnému vynesla přes třináct set korun.

„Soudce akceptoval návrh státní zástupce a na obviněného muže, který si obstarával touto závažnou trestnou činností prostředky k obživě, uvalil vazbu," ujistila policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Univerzitní koleje vzplály kvůli čtyřicetitisícové krádeži

Během letních prázdnin došlo na vysokoškolských kolejích Univerzity Palackého v Olomouci na třídě Míru, které slouží k ubytování zahraničních studentů, k požáru.

Hořet začalo 27. července ve čtyři odpoledne ve sklepě u rozvaděče elektřiny.

Následovalo ohledání místa požáru.

„Byla vyloučena technická závada na elektroinstalaci. Olomouckým policistům se podařilo pečlivě provedenou operativně pátrací činnosti zjistit poznatky a informace, které je postupně přivedly k podezřelé osobě," uvedla policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Za vším stojí šestadvacetiletý muž, který si vyslechl obvinění z obecného ohrožení a krádeže, k čemuž se přiznal.

„Z důvodu vytvoření si vhodných podmínek pro krádež úmyslně založil požár. Za pomocí vlastních sirek zapálil odpad v koši," vysvětlila Marie Štrbáková.

Viník přivolal hasiče a lidé museli budovu opustit, tím získal ke své krádeži ideální příležitost. Z recepce vzal přes čtyřicet šest tisíc korun, které utratil.

Plameny způsobily škodu za půl milionu korun.

„Svým jednáním muž úmyslně způsobil obecné nebezpečí tím, že vydal přítomné osoby v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu," řekla Marie Štrbáková a doplnila, že tento obviněný je stíhán na svobodě.