Plameny zpozorovali ze silnice ve středu krátce před půl šestou ráno lesní dělníci, kteří autem jeli do práce. Ti také kontaktovali hasiče. Do Přemyslova vyrazily tři hasičské jednotky, kromě profesionálů ze Šumperka také dobrovolníci z Loučné nad Desnou a Velkých Losin.

„Po příjezdu hasiči zjistili, že hoří dřevěná strojovna vleku, ve které měl majitel uskladněnou celou technologickou část lanovky a zázemí,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Hasiči požár likvidovali několik hodin, po celé dopoledne se pak vyšetřovatelé snažili určit příčinu požáru. Tou mohla být buď technická závada nebo úmyslné zapálení.

„Při zjišťování příčiny požáru byl nasazen také speciální pes, kterého policisté přivezli z Ostravy. Pes je vycvičen na vyhledávání ohniska požáru, čichem by měl rozeznat, zda se v něm nacházela hořlavina,“ sdělil vyšetřovatel šumperských hasičů Břetislav Obšil. Jak dodal, vznik požáru se zatím objasnit nepodařilo, více bude záležet na odborných expertízách.

Podle Radka Petříka ze společnosti Desná, která lyžařský areál vlastní, bylo vyšetřování na místě velmi obtížné. „Jedná se o malý prostor, kde se navíc nacházela nádrž s naftou a uskladněný tam byl také kanystr benzínu,“ řekl Petřík. Zároveň nevyloučil, že by se v případě úmyslného založení požáru mohlo jednat o konkurenční boj.

„Lanovka by určitě byla v provozu ještě tři týdny, sníh díky severní poloze svahů drží. Z ostatních středisek, kde již sníh není, se sem stahovali lyžaři. Šestimilionová škoda je jen na materiálu, pro nás ale předčasné ukončení sezóny představuje ztrátu na tržbách kolem tří milionů,“ vysvětlil Radek Petřík.

Podle něj výměna shořelé techniky a vyřízení formalit s pojišťovnou potrvá několik měsíců. Lyžaři mohou v Přemyslovském areálu nyní využít jen malou pomu.

Požárem se zabývají šumperští kriminalisté. „Budeme čekat na odborné posudky policejního experta v oboru elektro,“ řekl mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.