Děvetašedesátiletého OtakaraQuaisera odsoudil k výjimečnému trestu již v prosinci loňského roku Krajský soud v Ostravě. Vrchní soud ve čvrtek Quaiserovo odvolání zamítl jako nedůvodné.
Quaiser ale před soudem svou vinu stále popírá, a to i přes to, že byl již v minulosti za vraždu odsouzen. V hádce totiž zabil svého syna.
„Odvolání jsme zamítli jako nedůvodné, to znamená, že jsme ponechali rozsudek Krajského soudu nezměněný. Výjmečný trest byl v tomoto případě správně uložen v souladu s velmi brutálními okolnostmi vraždy a také s přihlédnutím k již dřívějšímu odsouzení,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu Petr Angyallosy.
Podruhé stanul před soudem, když v listopadu roku 2006 ve své chatě na Bruntálsku ubil a ubodal sedmačtyřicetiletou ženu. S ní se seznámil v místní restauraci, a když spolu poseděli, pozval ji k večer k sobě do zahradní chatky. Tam ji nejdříve začal bít dřevěnou násadou.
Žena, která se mu snažila ubránit, při tom utrpěla vážná poranění hlavy. Vrah ale s útokem nepřestal a zasadil jí ještě na tři desítky ran kuchyňským nožem. Na následky těchto poranění žena na místě zemřela.
Vrah pak zavola svým příbuzným, že v domě našel tělo mrtvé ženy a na místo krátce po té dorazila policie. Samotný Quaiser před soudem popřel, že by takový čin spáchal. Hájil se tím, že mu někdo musel dát drogu do pití, a že když se probral byla už žena mrtvá.
„Chci říci, že jsem nevinen a nikdy jsem žádné ženě neublížil. Vyšetřování bylo zmanipulované a sfalšované,“ tvrdil. Soud ale nepovažuje taková tvrzení za věrohodná, neboť je vyrací množství přesvědčivých důkazů.
„Odsouzený během procesu svou výpověď několikrát měnil a soud se jeho námitkami pečlivě zabýval. Nicméně jeho tvrzení žádné důkazy nepodporují, ty naopak přesvědčivě a logicky dokazují jeho vinu i bez doznání,“ uvedl Jiří Zouhar, předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci.
Quaisera poslal soud již v roce 1991 na deset let do vězení za vraždu, když v hádce ubodal svého syna. Podmínečně byl pak propuštěn v roce 1998, o šest let později mu pak vypršela i soudem uložená podmínka.
„Požádat o dřívější propuštění je v případě výjimečného trestu možné až po uplynutí jeho dvou třetin. Je tedy otázkou, vzhledem k vysokému věku odsouzeného, zda tento rozsudek není pro něj zároveň doživotím,“ uvedl Angyalossy.