Třetímu obžalovanému Petru Kanawkovi, který se podílel na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, soud potvrdil podmíněný trest. Všechny tři soud z ČR vyhostil.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je trest exemplární a český přístup k podobným kauzám by se měl přehodnotit.

300 litrů nápoje

Manželský pár z Polska žijící na Novojičínsku podle žaloby několik let pořádal seance pro klienty, při nichž jim měl podávat jihoamerický nápoj ayahuasca obsahující u nás zakázanou látku DMT.

U muže se ve verdiktu olomouckého soudu jednalo o mírné snížení původního osmiapůlletého trestu, u ženy naopak došlo k poměrně výraznému zpřísnění, a to z 5,5 roku na osm let. Oba se pohybovali v sazbě od osmi do dvanácti let žaláře.

Soud manželskému páru nepravomocně vyměřil 8,5 a 5,5 roku žaláře.
Ayahuasca: droga, nebo lék? Ostravský rozsudek nad šamany otevřel diskusi

„Vrchní soud v Olomouci má zato, že na základě provedených důkazů soud prvního stupně dospěl ke správným skutkovým i právním závěrům,“ konstatoval mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Přesto senát rozhodl o zrušení trestů. Jak mluvčí zdůraznil, u Karoliny K. nebyly splněny podmínky pro uložení trestu pod spodní hranici sazby, u Jaroslawa K. byl naopak trest ve výši 8,5 roku nepřiměřeně přísný.

Oběma nově uložil osm let ve věznici s ostrahou, byli také vyhoštěni na dobu neurčitou.

Před soudem stanul i třetí Polák, který nemovitost na Novojičínsku spravoval a nějakou dobu přebíral zásilky ze zahraničí. U něj zůstal trest stejný – jeden a půl roku s podmíněným odkladem na tři roky.

Trojice si podle obžaloby od roku 2015 do předloňského října nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už 5000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli.

Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali. Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje.

Celníci a pak razie

Na vyšetřování případu se podíleli američtí a němečtí celníci. V jejich rukou skončily hned čtyři zásilky z Peru s nápojem ayahuasca. Rozbory prokázaly, že obsahují u nás zakázanou látku DMT.

K zadržení balíků došlo v USA v Miami a v Německu v Lipsku a Frankfurtu nad Mohanem. Směřovaly do obce Heřmanice u Oder na Novojičínsku.

Informace se dostaly k ostravským celníkům z protidrogového oddělení, kteří následně ve spolupráci s příslušníky ostravské expozitury Národní protidrogové centrály provedli na Novojičínsku velkou razii.

Slavnostní otevření terminálu kombinované dopravy, 18. října 2022, Mošnov.
VIDEO: Terminál v Mošnově propojí Moravskoslezský kraj s Evropou

Nepochopení, nejsme vinni 

Manželé u soudu vinu odmítli a prohlásili, že jde o nepochopení. Jaroslaw K. podle svých slov žádnému z klientů nepodal ayahuascu s DMT. Přiznal pouze, že ayahuascu sám užil.  „Abych mohl vést ceremonie v návaznosti na tradice,“ vysvětlil.

U ostatních prý využil jiné techniky k navození potřebného stavu.

„Sám jsem vypracoval takovou metodu, kdy to není nutné. Jsem hrdý na tuto metodu,“ uvedl muž, který se podle svých slov před deseti roky rozhodl pro zásadní životní změnu.

„Zahodil jsem dosavadní styl života, práci v bance, titul magistra. Mám jediný cíl, udělat tolik dobrého, co budu moci. To, co nás potkalo, je velmi nespravedlivé. Jak je možné, že člověka, který dělá něco dobrého a šlechetného, potká něco takového,“ prohlásil.

Také Karolina K., jež při rituálech vystupovala jako pomocnice svého manžela, vinu odmítla. Po celou dobu prý věřila, že vše, co dělá její manžel, je legální.

„Nic jsem neudělala, nic jsem neobjednávala, nikomu jsem nic nedávala,“ dodala Karolina K.

Soud ale jejich obhajobě neuvěřil. 

Křižovatka U tří křížů.
Vzpomínáte na křižovatku U tří křížů v Novém Jičíně? Symbol najdete v dlažbě

Terapeutické rituály

Šamanské rituály probíhaly v domě v Heřmanicích u Oder i na dalších pronajatých místech. Součástí seancí měla být konzumace nápoje ayahuasca.

Po jeho vypití se lidé dostávají do zěměných stavů vědomí, jsou prý schopni vstoupit "do jiných dimenzí". Sezení probíhala několik let. Konala se v průměru dvakrát měsíčně.

Byla určena klientům z Polska, Rakouska, Německa, Norska, Nizozemí a Velké Británie. Každý z účastníků zaplatil v přepočtu deset tisíc korun.

Rituály podstoupilo bezmála 1500 lidí, někteří opakovaně. Uvedli, že šlo o očistná sezení, která jim pomohla.

Jedna z žen například vypověděla, že měla od mládí sexuální trauma, kterého se po seanci zbavila. „Pomohlo to,“ prohlásila.

Dalším byl bývalý polský vězeňský dozorce, jenž se potýkal s velkými alkoholovými problémy. Po rituálu se prý vše vyřešilo a konečně našel smysl života.

Odborníci žádají dekriminalizaci

Případ vyvolal diskuzi i v odborných kruzích. Vznikly webové stránky, svolána byla i on-line diskuse odborníků s názvem „Indiánská liána duše ayahuasca: nebezpečná droga, nebo nadějný lék?“ Pořádal ji nadační fond pro výzkum psychedelik Psyres.


„Odborná obec nyní otevírá téma, zda konečně není čas na dekriminalizaci psychedelik včetně ayahuascy,“ uvedla zástupkyně Psyres Monika Rohlenová a dodala: „Ayahuasca je celosvětově rozšířený fenomén, který si získává stále větší pozornost také v moderní západní společnosti. Psychedelický nápoj, připravovaný z jihoamerické liány Banisteriopsis caapi, je v posledních letech předmětem řady vědeckých výzkumů a v některých částech světa se využívá například k léčbě závislostí. Mluví se o jeho využití v psychoterapeutické praxi, při léčbě závislostí a depresí.“

Také obhájci také poukázali na to, že i podle předních českých expertů je látka s DMT zařazena na seznam zakázaných látek nesprávně, už s ohledem na to, že na ni nevzniká závislost a nezpůsobuje zdravotní rizika.

"Je dobře, že se vede debata, zda má být látka DMT zakázána nebo ne. Jediné, čím je soud vázán, je zákon. Tady je to jasné, DMT je zakázaná látka a pro nás je bezpředmětné, zda jde o léčivý aparát a zda to byl omyl ji na tento seznam uvést," uvedl předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Hendrych

Ayahuascu lze podle odborníků považovat za psychedelikum. Mění smyslové vnímání, vnímání času i myšlení a zesiluje emoční prožívání. Nápoj se připravuje z liány banisteriopsis caapi, používají ho amazonští domorodci. Ve 20. století vznikly církve užívající ayahuascu jako svátost.

Experti prosazují dekriminalizaci uživatelů. Jedná o tom i rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

"Po seznámení s touto kauzou jsem o to víc přesvědčen, že je to pokus použít současný stav našeho zákonodárství pro exemplární potrestání skupiny lidí. Nepovažuji to ve 21. století za přípustné. Je potřeba revidovat trestní zákoník. Kdybychom řekli, že je to nelegální, člověk dostane podmínku," řekl novinářům nedávno k případu národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Bývalý šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík nepovažuje nynější postup za udržitelný.

"V současné situaci, kdy prohibice určité části drog je spojena s velmi přísným prosazováním práva, se hází do jednoho pytle různě motivované skutky s různou společenskou nebezpečností," řekl Mravčík. Míní, že se i v jiných kauzách ukládají za "velmi bagatelní činy bez poškozených a obětí" velmi přísné tresty.