Znalec z oboru soudního lékařství v pátek u Krajského soudu v Olomouci potvrdil, že dítě přišlo na svět donošené a nemělo po porodu žádné zdravotní problémy.

„Chlapec se narodil živý, dýchal a po přetržení pupeční šnůry žil bez matky několik minut až desítek minut. Byl zdravý a životaschopný," řekl s jistotou lékař.

Na tělíčku zdravotníci podle něj našli známky toho, že novorozeně někdo dusil, na rtech mělo ranky a oděrky.

„Ty mohly vzniknout manipulací další osoby, například při zakrytí úst rukou nebo igelitovou taškou. Příčinou smrti je jednoznačně udušení překrytím dýchacích cest, které trvalo nejméně několik minut," potvrdil soudní znalec.

Ke stejnému závěru došla také jeho kolegyně. Podle soudních znalců je také možné, že se chlapeček udusil až po vložení do igelitové tašky.

„Smrt byla rozhodně násilná, zaviněná aktivním jednáním druhé osoby," konstatovala lékařka.

Matka: Nedýchalo a bylo studené

Předseda senátu se pak dotázal obžalované, zda i přes jednoznačné závěry soudních znalců stále trvá na původním vyjádření z počátku tohoto týdne, kdy se případ začal u Krajského soudu v Olomouci projednávat.

„Ano, dítě se narodilo mrtvé. Nedýchalo, nekřičelo a bylo studené," hájí se pětadvacetile­tá žena.

Hlavní líčení pak bylo odročeno na polovinu března, kdy soud vyslechne další znalce z oboru psychiatrie, psychologie a gynekologie-porodnictví. Poté už by měl padnout i rozsudek.

Obžalované hrozí za vraždu až dvacet let vězení nebo výjimečný trest.

Zdravotnickou školu nedokončila

Novorozeného chlapce měla 16. května 2013 v Novém Malíně na Šumpersku krátce po porodu udusit překrytím dýchacích cest.

Pak ho měla vložit do igelitové tašky a tu odložit u potoka přímo před domem, kde s druhem dlouhodobě bydlela v podnájmu.

O tři dny později tam tělíčko náhodně našel jeden ze sousedů, který na břehu potoka sekal trávu.

Podle obžaloby měla pětadvacetiletá žena po celou dobu těhotenství tajit. Partnerovi, rodičům a sousedům tvrdila, že má problémy se štítnou žlázou a proto tolik přibývá na váze.

K žádnému lékaři v těhotenství nechodila, nikde se neléčila ani se štítnou žlázou. Partnerovi porod zamlčela, neustálé odbíhání na toaletu sváděla na onemocnění ledvin.

Mladík přitom u soudu vypověděl, že s ní už tehdy chtěl založit rodinu a společné dítě si přál.

Dívka v minulosti studovala střední zdravotnickou školu, tu však na vlastní žádost ve čtvrtém ročníku ještě před maturitní zkouškou ukončila.

Podle svých slov školu nezvládala. V minulosti se léčila na psychiatrii kvůli sebepoškozování.