Novorozená dvojčata byla v areálu čistírny odpadních vod v Pasece na Uničovsku nalezena koncem května. Kvůli nejasnostem ohledně jejich úmrtí proběhla soudní pitva. Policie si pak objednala znalecké posudky, které měly prokázat, zda se děti narodily živé.

Vyšetřovatelé nyní případ tzv. odložili.

„Provedená pitva i znalecké posudky totiž potvrdily, že dvojčata přišla na svět už mrtvá. Žena se proto nedopustila žádného trestného činu. Tím, že tělíčka novorozenců odložila v areálu tamní čistírny odpadních vod zřejmě spáchala přestupek proti pohřebnictví," řekl k případu krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Jednatřicetiletá žena dva týdny před porodem vyhledala lékaře ze šternberské nemocnice. Na interním oddělení si stěžovala na bolesti hlavy a krvácení z nosu, těhotenství však zatajila. Poté, co vyšlo při vyšetření najevo, hospitalizaci odmítla a podepsala revers.

Mluvčí nemocnice Hana Szotkowská tehdy potvrdila, že žena o svém vážném stavu a nutnosti hospitalizace dobře věděla. Lékaři ji ale v nemocničním zařízení nemohli držet násilím.

Podle dostupných informací se žena, která u sebe neměla doklady a uváděla falešné osobní údaje, nakonec s lékařem dohodla, že přijde na kontrolu. Na tu však nedorazila a tak nemocnice informovala policii. Těhotná opakovaně odmítla hospitalizaci a ujišťovala, že bude rodit ve Fakultní nemocnici Olomouc. Žena se však poté znovu objevila ve šternberské nemocnici, přišla až po porodu. Zdravotníkům přitom tvrdila, že odrodila v prostějovské nemocnici. Kvůli poporodním komplikacím pak byla hospitalizována na gynekologicko-porodnické klinice olomoucké Fakultní nemocnice.

Tělíčka novorozených dvojčat byla nalezena v areálu čistírny odpadních vod v Pasece na Uničovsku v pondělí 27. května. Čistička je od rodinných domků vzdálená sotva 200 metrů, ze všech stran ji obklopují vzrostlé stromy a zeleň. Místní byli nálezem zaskočeni, přemýšleli, kdo a proč tam kojence odložil. Soudní pitva i znalecké posudky prokázaly, že se děti narodily už mrtvé. Jejich jednatřicetiletá matka proto trestně stíhána nebude. Čeká ji jen přestupkové řízení, protože se zřejmě dopustila přestupku proti pohřebnictví.

SOUVISEJÍCÍ: U Paseky našli dva mrtvé novorozence. 31letá matka leží v nemocnici