Šikovně napsaným dopisem dokážou podvodníci přesvědčit klienty internetového bankovnictví například k tomu, aby si změnili přístupové heslo ke svému účtu, načež jim převedou veškeré peníze.

„Zasílaný e-mail obsahuje podvrženou výzvu českého bankovního ústavu o aktualizaci svých údajů. V případě, že uživatel data zadá a potvrdí, tak si je pachatelé následně zkopírují. Potom je uživatel přesměrován na pravé stránky finančního ústavu,“ uvedla policistka Pavla Kopecká z Policejního prezidia České republiky.

Detektivové odboru informační kriminality Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování všechny případy prověřují. V průběhu vyšetřování vyšlo najevo, že podvodná komunikace směřuje do Číny, Rumunska a Španělska.

„Jde o typický spam (nevyžádané sdělení, pozn. red.). Útočníci obvykle e-mailové adresy příjemců náhodně generují nebo je kupují na černém trhu. Naše banka chrání e-mailové adresy svých klientů stejně jako ostatní citlivé údaje a nikdy je neposkytuje třetím stranám,“ vysvětlila Hana Krhoňová z tiskového centra České spořitelny.

Policie varuje občany, aby na podobné e-maily nereagovali. „Rovněž by tímto způsobem neměli sdělovat žádné citlivé údaje, například číslo účtu, heslo, PIN a podobně, aniž by si předem ověřili komunikační kanál u příslušného bankovního ústavu,“ doplnila Kopecká.

Pokud klient banky obdrží elektronicky dopis, který se tváří například jako informace o neprovedení platby, výzva k aktualizaci bezpečnostních údajů, či dokonce jako výzkum klientské spokojenosti, neměl by na něj vůbec reagovat. Naopak by měl upozornit instituci, jejímž jménem podvodníci jednají.

Pomůže tak posílit prevenci proti zneužívání internetového bankovnictví. „Naše banka nikdy s klienty nekomunikuje o takto citlivých věcech prostřednictvím e-mailu,“ vysvětlila Krhoňová.

Internetové bankovnictví je tedy bezpečné pouze v tom případě, pokud klienti dodržují určitá pravidla. „Neměli by se do něj přihlašovat z neznámých nebo veřejně dostupných počítačů, musí si chránit své přihlašovací údaje a věnovat pozornost antivirovému nastavení,“ dodala Krhoňová.