Státní zastupitelství má podezření, že reorganizace má za cíl zbavit se současného šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Ten kvůli reorganizaci složil funkci.

Ministr vnitra Milan Chovanec kroky zastupitelství zpochybňuje, mluví o skandálu.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci reaguje na chystané sloučení ÚOOZ a protikorupční policie vedené Jaroslavem Vildem, ke kterému má dojít 1. července.

Může to totiž být předem promyšlený plán.

„Z jedné trestní věci vyplynulo, že bude využito sloučení útvaru ÚOOZ s jiným celorepublikovým útvarem policie s cílem „elegantně se zbavit" plukovníka Šlachty jako ředitele ÚOOZ," sdělil náměstek olomouckého vrchního zastupitelství Pavel Komár s tím, že kauza Šlachta může souviset se dvěma jinými, které momentálně vrchní žalobci řeší.

„Obě jsou živé, stále probíhají a Vrchní státní zastupitelství je v nich činné. Vydali jsme pokyn, aby spisový materiál a důkazy opatřené ve dvou trestných věcech byly převezeny do budov Vrchního státního zastupitelství, aby nedošlo k možnému zmaření účelu trestního řízení v těchto trestních věcech," prozradil pouze Pavel Komár.

Podle deníku Právo by mohlo jít například o kauzu Jany Nagyové, někdejší ředitelky kabinetu bývalého předsedy vlády Petra Nečase. Současná manželka expremiéra údajně zneužila vojenského zpravodajství.

Skutečnost, že změny v policejních útvarech mohou přímo souviset se snahou zbavit se Roberta Šlechty, prověřuje zastupitelství delší dobu.

O slučování se dozvěděli až z médií

Jednat a začít předvolávat k výpovědi nejrůznější svědky a případné aktéry se rozhodlo až nyní, protože se podle Pavla Komára se dozvědělo o chystaném slučování až tento týden, a to z médií.

„Byla to pro nás nová informace, o které nebyl celý rezort státního zastupitelství informován," okomentoval.

Podat vysvětlení se chystají vysocí policejní představitelé.

„Jako první jsou v plánu výslechy pana policejního prezidenta Tuhého a jeho náměstka Laubeho," potvrdil Pavel Komár.

Ty předvolal osobně vrchní státní zástupce Ivo Ištvan začátkem tohoto týdne.

Jestli budou následovat další významní policisté, politici nebo lobbisté zatím odmítl Pavel Komár říct.

„Nejprve se musíme zorientovat, co se ve věci stalo a nestalo," sdělil a potvrdil, že ve vyšetřovaných kauzách se hovořilo o sesazení nebo naopak dosazení nejrůznějších lidí na některé pozice v mnoha institucích včetně bezpečnostních sbo­rů.

Šlachta: Nemínil jsem odejít od policie

Šéf resortu vnitra Milan Chovanec má ke krokům vrchního státního zastupitelství výhrady.

„Služební záznamy obsahují obavu, že šlo o nátlak s cílem změnit rozhodovaní obou generálů ve věci připravované reorganizace. Pokud by mělo jít o účelové chovaní státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce, pak jde o naprosto skandální záležitost," oznámil ministr.

Šéf ÚOOZ ve čtvrtek oficiálně potvrdil podání rezignace.

„Reorganizace je důvod mého odchodu. Nemínil jsem odejít od policie," přiznal Robert Šlachta po 25 letech služby.