Incident se ve středu řešil před Krajským soudem v Olomouci v souvislosti s dalšími násilnostmi, kterých se měli obžalovaní Štefan K. a Richard W. dopustit v květnu a srpnu 2014.

Kraj už nad nimi vynesl odsuzující verdikt koncem loňského roku, odvolací soud jej ale zrušil.

Vrchní soud v Olomouci uložil krajskému soudnímu senátu, aby znovu projednal případ mladíků, kteří se před dvěma lety měli dopustit několika útoků.

A ne poprvé. Oba mají za násilnosti záznamy v trestních rejstřících.

Ve středu se v soudní síni znovu otevřel jeden ze série případů napadení, který měli obžalovaní spáchat 13. května 2014 v Olomouci.

Dostali se do potyčky s běžcem po tom, co podle obžaloby brutálně napadli skupinu bezdomovců.

„Když jsme se u Klášterního Hradiska míjeli, zkřížil mi cestu jeden z mužů s mobilem v ruce. Pak mě najednou doběhl, začal mě škrtit a domáhal se peněz za zničený telefon," shrnul napadený běžec, který za agresora označil Štefana K.

Ten ovšem celou situaci vylíčil jinak.

„Drbnul jste do mě, vypadl mi telefon. Vy jste to viděl a chtěl jste utéct. Já jsem vás chytil jenom za ramena," hájil se mladý muž, který je aktuálně ve vazbě, protože čelí obžalobě také u okresního soudu.

Policie u výslechu

Vzápětí měl Štefan K. zastavit projíždějící vůz vojenské policie.

„Snažili jsme se je od sebe odtrhnout. Myslím, že kdybychom tam nebyli, dostal by běžec pořádnou nakládačku," shrnul jeden z vojenských policistů a druhý jeho verzi potvrdil.

Jeden z Romů podle vojenské policie vykřikoval, že státní policisté dlouho nejedou, protože poškození jsou právě oni, lidé jiné barvy pleti.

„Obžalovaný měl odřené klouby na rukách a měl na sobě krevní stopy," doplnil druhý policista.

Jak vyšlo později najevo, tato zranění si způsobil podle všeho při předchozí potyčce s bezdomovci, kteří obývali chátrající objekt v Černovíře.

Na ty použili obžalovaní pravděpodobně teleskopický obušek.

„Myslel jsem, že si to rozdáme jako chlapi, pěstmi," vypověděl jeden z napadených bezdomovců již dříve před soudem.

Incident u herny

K dalšímu konfliktu došlo před dvěma lety v srpnu.

Štefan K. a Richard W. podle státní zástupkyně zaútočili na muže před olomouckou hernou poblíž vlakového nádraží. Měli ho kopat do hlavy.

Muži ale tvrdí, že se během šarvátky jenom bránili.

Krajský soud rozsudek v celé kauze těžkého ublížení na zdraví vynesl loni v prosinci.

„Jednalo se o nepodmíněný trest, ale vrchní soud jej zrušil," okomentoval soudce Eduard Ondrášek.

Odvolací soud nařídil kromě jiného například právě vyslechnutí dalších svědků. To bude pokračovat 9. září, na tento termín soudní senát projednávání odročil.

Zpravodajové Deníku