Typickým příkladem kyberšikany je, že někdo vytvoří na nějaké sociální síti, nejčastěji na Facebooku falešný profil, nebo diskusní skupinu.

O závažnosti těchto případů svědčí i jeden příklad přímo z Olomouce.

„Před půlrokem na jedné škole založili čtyři kluci na Facebooku skupinu o jedné spolužačce. V diskuzích se začaly objevovat urážky a hanlivé pomluvy. Později se vše vystupňovalo až natolik, že chlapci na těch stránkách začali plánovat vraždu té dívky. Sice to nemysleli vážně, ale vzhledem ke znalosti z médií, se tam objevovaly velmi konkrétní postupy. Jak ji rozřežou, spálí a tak podobně,“ řekl Kopecký.

Škola žáky následně potrestala trojkami z chování.

„Avšak matka dcery podala na policii trestní oznámení. Vše nakonec řešil přestupkový odbor magistrátu,“ dodal Kopecký.

Podle statistik 78 procent útočníků pochází ze stejné školy. „Kyberšikana je nadstavbou klasické šikany. Když se rvou ve škole, vidí to desítky dětí, na internetu to jsou stovky a tisíce. Dříve mezi oběťmi převažovali chlapci, dnes je to půl na půl,“ uvedl Kopecký.

Podstatným číslem je také to, že každé desáté dítě je schopno poslat svou nahou fotografii.

„V drtivé většině případů jde o to, že kluk chodí s holkou. V nějaké fázi vztahu si pošlou své nahé fotografie. Jak se rozejdou, tak kluk fotky zveřejní,“ popsal Kopecký.

Nové formy šikanování se však netýkají jen internetu.

„Nedávno jsme měli případ stalkingu na jedné střední škole v Olomouci. Dívka dostávala esemesky, které popisovaly, kde zrovna je, co dělá, co má na sobě. Někdo ji zkrátka sledoval a manipuloval s ní. Měla obavy, že jí něco udělá. Třeba jí napsal, že s ní chce schůzku, ona tam přišla a nikde nikdo nebyl. Dívka se nakonec rozhodla pátrat se svými spolužačkami a také oslovila policii. Zjistilo se, že jde o spolužáka z vedlejší třídy, který s ní dojížděl do školy ve stejném vlaku.“ řekl Kopecký.

Důležitý byl také následný postup policie.

„Ta si jej předvedla k podání vysvětlení. On se přiznal a omluvil se. Policisté mu vysvětlili, že stalking je trestný čin, za nějž mu jako mladistvému hrozí až půl roční vězení,“ popsal následky neuváženého jednání Kopecký.

Pokud má někdo pocit, že je obětí podobného sledování, nebo šikany na internetu, doporučuje Kopecký, aby se obrátil na instituce, které mu mohou pomoci.

„Každý případ je naprosto individuální. Dobré je třeba napsat na stránky www.napisnam.cz, které provozujeme. Klidně i anonymně. My úzce spolupracujeme s policií, se sociálními odbory i s ministerstvem. Důležité je překonat ostych,“ řekl na závěr Kopecký z projektu E-Bezpečí.