O tom, že na „Bleším trhu všech sběratelských oborů" je možné koupit téměř cokoliv se v sobotu v Rooseveltově ulici v Olomouci přesvědčili nejen návštěvníci, ale i olomoučtí policisté. Ti tam zadrželi dva muže, kteří prodávali nelegálně držené zbraně a střelivo.

„Osmatřicetiletý muž z Frýdku-Místku nabízel pistoli CZ 45, závěr a hlaveň od další zbraně a tři vojenské náboje. Tvrdil, že jsou znehodnocené. Na všech předmětech však chyběla znehodnocovací značka," řekla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Prodejce nebyl schopen předložit potvrzení o znehodnocení střelné zbraně. V zavazadlovém prostoru jeho vozidla pak policisté našli samopal vzor 58 s patřičným dokladem o znehodnocení. Muž zbraně nabízel i když není držitelem zbrojního průkazu, policistům však nalezené věci pro účely znaleckého zkoumání a trestního stíhání vydal.

Se zbraněmi na sobotní burze obchodoval také třiapadesátiletý muž z obce Spálov na Novojičínsku. Jako držitel zbrojního průkazu přechovával a nabízel k prodeji kombinovanou loveckou zbraň troják, rám samopalu MP40 a rám samonabíjecí pistole bez výrobního čísla. Prodával také vojenské náboje různých typů, aniž by byly označené značkou, jak to určuje zákon o zbraních a střelivu.

„Volný prodej je zákonem zakázaný. Muž neměl k jejich nabití ani držení udělenou výjimku. Také tento prodejce všechny předměty policii vydal," dodala Štrbáková.

Policisté teď oba muže podezřívají z trestného činu nedovolené ozbrojování, hrozí jim až dva roky vězení, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. S preventivními kontrolami na podobných sběratelských burzách a bleších trzích budou policisté pokračovat na území celého Olomouckého kraje.