Černou palírnu provozoval nedaleko Olomouce muž z Karvinska..

„Od listopadu do prosince loňského roku zde vyráběl domácí kvas z hrušek, jablek a mirabelek,“ informovala policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Doplnila, že veškerý alkohol vyráběl pouze pro vlastní potřebu. Jakákoli domácí výroba lihu je ale trestná.

Z provedeného znaleckého posudku navíc vyplynulo, že vlastnoručně vyrobený přístroj nebyl kvalitní.

„Nelze tedy vyloučit, že by výsledné produkty mohly ovlivnit zdraví konzumentů,“ řekla mluvčí.

Kriminalisté muže stíhají pro podezření z trestného činu nedovolená výroba lihu.

„Podle trestního zákona mu hrozí pokuta, propadnutí věci nebo až jeden rok vězení,“ uvedla mluvčí. Podotknula, že kriminalisté na Olomoucku se s nelegálními výrobci alkoholu setkávají jen ojediněle.

Černé palírny představují velkou konkurenci pro všechny, kteří pálení alkoholu provozují legálně. Především proto, že „černí“ paliči neplatí daně.

„Pokud to někdo dělá pro vlastní potřebu, tak budiž. Na Olomoucku ale vím minimálně o čtyřech nebo pěti černých palírnách, které alkohol vyrábějí na kšeft,“ uvedl Filip Vanský z pálenice v Dlouhé Loučce.

Podotknul, že podomácku vyrobené přístroje jsou někdy nekvalitní a v dlouhodobějším časovém horizontu by mohly negativně ovlivnit zdravotní stav konzumentů.

„Myslím, že k oslepnutí by nedošlo. A pokud ano, musel by být ten výrobce vyložený idiot,“ podotknul Vanský. Poznamenal ale, že nelegálnímu pálení nahrávají i čím dál širší možnosti na trhu.

„V současnosti totiž není problém koupit si profesionální stroj na výrobu alkoholu a pálit doma,“ řekl.