V průběhu prosince v roce 2016 pracoval obžalovaný jako zedník pro stavební firmu Almeco na výstavbě haly v Napajedlích. Zde se podle obhajoby měl nacházet také v den útoku.

Potvrdila to i jeho současná partnerka.

„Ráno ode mě odjel do práce, kde byl celý den. Psali jsme si o tom v průběhu dne zprávy na mobil,“ vysvětlila.

Konverzaci mezi ní a Žondrou však nemohou policisté zkontrolovat.

„Zprávy jsme z telefonů mazali, protože jsme v té době oba ukončovali naše předchozí vztahy,“ vysvětlil Žondra.

Spolupracovníci si myslí, že v práci byl

Přítomnost obžalovaného na stavbě v době napadení se nepodařilo potvrdit ani dalším předvolaným svědkům.

„Asi není možné přesně dokázat, zda byl v den napadení Radim Žondra v práci. V ten den ale byla na stavbě jedna z mnoha kontrol, a kdyby tam nebyl, někdo by si toho nejspíše všiml,“ vysvětlil bývalý spolupracovník obžalovaného a stavbyvedoucí Michal Zbránek.

Že Žondra strávil dvacátý prosinec v práci na stavbě haly v Napajedlích si myslí také jeho bývalý zaměstnavatel Petr Křenek.

„Následující den se na stavbě betonovali nějaké výkopy, které bylo den předtím nutné osadit. Pamatuji si, že na tuto práci byl Žondra v Napajedlích přítomen,“ uvedl.

Jestli se obžalovaný opravdu dvacátého prosince nacházel na staveništi není možné určit ani ze stavebních dokumentů.

„V žádném ze záznamů se neuvádějí přímo jména zaměstnanců, kteří ten den na stavbě byli, pouze jejich počet,“ vysvětlila předsedkyně senátu Dagmar Bordovská.

Jsem rozmazlený fracek, ale nejsem hloupý

Za vydírání a porušování domovní svobody hrozí obžalovanému až dvanáct let ve vězení. Radim Žondra však stále trvá na své nevině.

„Jedna z psycholožek, která zpracovávala můj psychologický posudek o mně řekla, že jsem možná rozmazlený fracek, ale nejsem tak hloupý abych něco podobného udělal, a s tím souhlasím,“ uvedl v úterý před soudem.

Soud s Radimem Žondrou, kterého policie dopadla na základe anonymního upozornění poté, co už případ odložila, bude pokračovat v únoru.

Dnešního jednání se zúčastnil také mluvčí Petry Kvitové Karel Tejkal.

„Petra Kvitová je momentálně pracovně v Austrálii. Má zájem vypovídat a snad bude přítomna u příštího soudního jednání,“ sdělil.

Soud měl ale pokračovat ještě ve středu. Soudkyně nicméně hlavní líčení odročila na 5. a 6. února, kdy by měla vypovídat i Petra Kvitová.

Na tom, že wimbledonská šampionka musí přijít vypovídat k soudu, trvá nejen obhajoba, ale i samotný soud.

S tím, aby byla výpověď Kvitové v hlavním líčení pouze čtena, by se totiž musely spokojit obě strany, což se nestalo.

Fotbalista členem gangu

Žondra pochází z Konicka a ještě vloni na jaře dával góly za fotbalový tým z Haňovic u Litovle. Fotbal si ale možná dlouho nezahraje.

Pokud mu soud prokáže vinu, za vydírání a porušování domovní svobody mu hrozí až 12 let vězení.

V minulosti už byl odsouzen. Jak jako první informoval Olomoucký deník, byl součástí gangu, který na Moravě přepadával a okrádal seniory, k nimž se dostával podobnou lstí, jakou využil Žondra v případě Kvitové.

Skupina měla na svědomí více než 10 útoků, při nichž se za použití násilí vnikala do rodinných domů.

Trestnou činnost páchala dva roky na Olomoucku, Šumpersku a ve Zlínském a Jihomoravském kraji.

Gang dostal dohromady 37 let. Za podíl na loupežích dostal Žondra 7,5 roku, později byl propuštěn na podmínku.

Vloni v září jej soud poslal na 2,5 roku do vězení. Jak informoval iDnes, bylo to za to, že před třemi lety dal tip lupičům, kteří posléze přepadli advokáta v Lysicích na Blanensku. I v tomto případě Žondra vinu popírá.