Jednou z obětí podvodníka v regionu byl občan z Přerovska, který podal trestní oznámení v září loňského roku. Na inzertním portálu odepsal na inzerát s nabídkou mobilního telefonu Apple iPhone XS 256GB za lákavých deset tisíc korun. Předem poslal na účet peníze, ale mobilu se nedočkal a prodejce s ním přestal komunikovat.

Na případu pracovali kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality, kteří postupně dávali dohromady mozaiku celé kauzy. Zjistili, že pachatelem je jednatřicetiletý občan Slovenské republiky. Ten na internetových portálech nabízel za výhodné ceny mobilní telefony a herní konzole.

„Nejméně v osmadvaceti případech zboží neposlal, ani to neměl v úmyslu. Dodání zboží podmiňoval platbou předem na účet bitcoinové směnárny. V nejbližší době bude trestní stíhání rozšířeno o další podvody. Počet poškozených se bude pohybovat okolo čtyř stovek, celková škoda dosáhne nejméně tří milionů korun,“ informoval vedoucí oddělení kybernatické kriminality Radek Otáhal s tím, že pachatel byl zadržen v květnu v Břeclavi.

VIDEO: Zadržení podezřelého z podvodných prodejů na internetu

| Video: Youtube

Kriminalisté na případu pracovali řadu měsíců společně s kolegy ze Slovenské republiky, kde také proběhla domovní prohlídka. Policisté zajistili výpočetní techniku, písemnosti, peníze, mobilní telefony a další důkazní materiál, který postupně vyhodnocují. Je pravděpodobné, že se muž podvodů dopouštěl také na Slovensku.

„Pro kontakt se zájemci využíval e-mailové schránky založené na českých serverech, založil jich nejméně dvě stovky. Do inzerátů vkládal smyšlená telefonní čísla, poškození se na ně nikdy nedovolali. Jako záruku, že se nejedná o podvod, byl schopný rozesílat naskenované osobní doklady vydané na různé osoby, zejména občanské či řidičské průkazy nebo karty zdravotních pojišťoven. Lidé si proto mysleli, že o podvod se nejedná a zboží jim dorazí,“ popsal vyšetřovatel Jiří Prečan.

Kopie osobních dokladů pachatel pravděpodobně získával od občanů, kterým na internetu nabízel práci v zahraničí. Za internetové podvody byl na Slovensku již pětkrát odsouzen, nyní mu za sérii podvodů hrozí až osm let vězení.

Doporučení pro nakupující na internetu 
- Buďte obezřetní a zvažte možná rizika. Pokud se vám riziko zdá příliš velké, obchod si dobře rozmyslete.
- Ověřte si číslo účtu, telefonní číslo i e-mail prodejce na internetu.
- Uchovávejte si veškerou komunikaci s prodejcem až do ukončení obchodu.

Jak poznat podvodný inzerát?
- Velice nízká cena, často o třetinu až polovinu nižší než je běžné.
- Prodejce může komunikovat velmi špatnou češtinou.
- Pro zvýšení důvěryhodnosti prodejci posílají okopírované doklady, ty jsou ale obvykle odcizené.
- Prodejce odmítá osobní předání, i když jste ochotni si pro zboží přijet až k němu. Často se vymlouvá, že je např. na služební cestě, v zahraničí, v nemocnici apod.
- Prodejce nechce přistoupit na zaslání zboží na dobírku, což odůvodňuje např. špatnými zkušenostmi.

Policie ČR Olomouc