Momentálně se zabývají případem, kdy zloděj na síti ukradl šestadvacetiletému mladíkovi ze Starého Města na Šumperku hesla od e-mailové schránky a online hry World of tanks, takže jej odstřihl od jeho oblíbené zábavy.

„Neznámý pachatel neoprávněně získal přístupová hesla během úterý tohoto týdne. Následně je změnil. Znemožnil tím mladíkovi užívání účtu ke hře, do níž investoval zhruba sedm tisíc korun. Pachatel se do hry přihlašuje a hraje ji pod nickem původního vlastníka," konstatovala mluvčí policie Tereza Neubauerová.

Napálená Prostějovanka

O tom, že se stala obětí podvodu na sociální síti, informovala v červenci policii důvěřivá devatenáctiletá dívka z Prostějova.

„Pachatel se při komunikaci s ní vydával za jejího kamaráda, do jehož profilu se na Facebooku nezákonně dostal prolomením hesla. Poškozenou požádal o půjčku čtyřiceti korun. Žena pachateli vyhověla a poslala mu i potvrzovací kódy ke svému bankovnímu účtu, nutné pro provedení a ověření bezhotovostního převodu. Pachatel následně z jejího účtu odčerpal částku čtyřicet tisíc korun," popsal nedávný případ policejní mluvčí František Kořínek.

Obral hráče o hrdinu

Kuriózní krádež na internetu, která souvisela s počítačovou krou se odehrála také v Brně.

„Teprve čtrnáctiletý chlapec se naboural třiačtyřicetiletému muži do e-mailové schránky, která byla pro něho branou do počítačové fantasy hry.

„Muž ji hrál už nějakou dobu a jeho postava patřila k těm nejsilnějším. Její majitel toho dosáhnul nejen herními schopnostmi, ale také tím, že do vybavenosti svého bojovníka investoval značnou sumu peněz. Po hackerském útoku už nemohl ovládat nejen svůj e-mail, ale ani svou herní postavu. Podivné však bylo, že jeho hrdina se v prostředí hry dál pohyboval, což zjistil syn poškozeného," vylíčila policistka Petra Vedrová.

Jak uvedla, neznámý hráč dokonce synovi nabídl, že mu inkriminovanou herní postavu prodá za patnáct tisíc korun.

„To ovšem netušil, že na sjednanou schůzku se zákazníkem dorazí i kriminalisté," doplnila mluvčí brněnských policistů Vedrová.

Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému je trestným činem.

Policie má na svých webových stránkách formulář, který je určen pro upozornění na závadový obsah či aktivity v internetové síti.

Kromě podvodů jsou to projevy rasové nesnášenlivosti nebo šíření dětské pornografie.

Formulář ovšem nenahrazuje elektronickou podatelnu policie a tím pádem ani oficiální podání podle zákona.