Přestože se mu je podařilo podvést, v obchodě ani na čerpací stanici to údajně nezkoušel.

Ze zločinu padělání a pozměnění peněz je nyní obviněn čtyřiadvacetiletý muž z Ostravy.

Podle zjištění kriminalistů měl vyrobit padělky dvoutisícikorun a dvakrát s nimi zaplatit za sex, a to v Ostravě a Olomouci.

V obchodě padělek poznali

"Kriminalisté odboru hospodářské kriminality začali v květnu minulého roku prověřovat informace k tehdy neznámému muži, který měl s největší pravděpodobností platit padělkem bankovky v hodnotě 2 000 korun," uvedla k případu mluvčí policie Soňa Štětínská.

Bankovku policistům vydala mladá žena. Sdělila jim, že se s neznámým poznala prostřednictvím internetové seznamky.

Domluvili si v Ostravě společnou schůzku za účelem sexuálních služeb. Smluvené proběhlo a muž jí zaplatil.

Když chtěla žena následně platit dvoutisícikorunou za zboží v marketu, prodavačka jí sdělila, že se jedná zřejmě o padělek

Policisté zajištěnou bankovku zaslali České národní bance k odbornému vyjádření, a ta podezření potvrdila.

Užíval si i v Olomouci

"Kriminalisté od samotného počátku prověřovali vše, co by je mohlo dovést na stopu pachatele. Kromě detailního zadokumentování informací od mladé ženy zapátral i v policejních evidencích, zda nenaleznou nějaký obdobný skutek. Zjistili, že stejný modus operandi vykazovalo jednání z léta minulého roku v Olomouci – platba padělkem dvoutisícikoruny za sexuální služby. Olomoučtí kolegové již znali totožnost muže a porovnáním obou případů bylo prokázáno, že se jedná o téhož pachatele," popsala Štětínská.

Mladík si v polovině minulého roku doma vyrobil bankovky různých hodnot. Jelikož se mu ale například dvousetkoruny nepovedly, vyhodil je do koše.

Bankovky v hodnotě 2 000 korun se mu zdály dobré, tak si jich několik dal do peněženky.

"Původní úmysl platit padělky třeba za benzin si rozmyslel z obav pečlivé kontroly peněz obsluhou. A druhou variantou bylo ušetřit tak při placení za sexuální služby. Muž zaplatil za sex dvakrát - v Ostravě a v Olomouci - ostatní padělky zlikvidoval, neboť se správně domníval, že je v hledáčku policistů," dodala mluvčí na závěr.

Trestní sazba v případě zločinu padělání a pozměnění peněz se pohybuje v rozmezí od 3 do 8 let.