Událost se mezi vyhazovačem klubu a devatenáctiletým mladíkem odehrála v říjnu loňského roku.

Olomoucký okresní soud ve čtvrtek odsoudil mladého muže, který je v současné době v podmínce za sprejerství, k čtyřem stům hodin prospěšných prací. Odsouzený byl spokojen a na místě se vzdal práva na odvolání. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Před olomouckým klubem Belmondo na třídě Svobody bylo 10. října kolem třetí hodiny ranní velmi rušno. Do sebe se pustili sedmadvacetiletý vyhazovač z klubu a devatenáctiletý muž.

Na místo přejeli olomoučtí strážníci a oba dva od sebe odtrhli.

Přesto se mladšímu z dvojice rváčů podařilo vysmeknout a ještě svého protivníka napadnout. Ten po útoku upadl do silnice tak nešťastně, že se hlavou praštil o tramvajové koleje a upadl do bezvědomí.

Utrpěl těžký otřes a krvácení do mozku. Útočníka policisté obvinili z ublížení na zdraví a v polovině března začal soud.

Důležitým bodem jednání je posouzení stavu opilosti napadeného i útočníka. Zatímco útočník byl zcela střízlivý, zjistili lékaři u napadeného přibližně dvě promile alkoholu a také stopy užívání marihuany. Lékařské vyšetření také ukázalo, že rozhodující rána byla velmi slabá.

„Kdyby byl napadený střízlivý, dokázal by ustát i středně silný úder,“ uvedli znalci v posudku.

Ze soudního jednání tedy jednoznačně nevyplynula plná vina útočníka. Státní zástupce toto zohlednil a při své závěrečné řeči navrhl překvalifikování na nedbalostní jednání s ublížením na zdraví. V tomto případě je sazba jeden rok až pět let.

Také vzhledem k věku obžalovaného navrhl státní zástupce trest v podobě veřejně prospěšných prací. Připomněl však, že stíhaný je v současnosti v podmínce za sprejerství, a proto by počet hodin měl být na horní hranici.

S veřejně prospěšnými pracemi souhlasil i obhájce.

„Kdyby poškozený nebyl pod vlivem alkoholu, ustál by ten úder. Míra zavinění tedy leží ve velké míře právě na něm,“ sdělil při závěrečné řeči obhájce.

„V případě, že soud shledá obžalovaného vinným, navrhujeme alternativní formu trestu, například ony veřejně prospěšné práce,“ shodl se obhájce se státním zástupcem.

Senát v čele se soudcem Františkem Neplechem nakonec mladíka odsoudil za trestný čin ublížení na zdraví ke čtyř stem hodinám veřejně prospěšných prací.

Rozhodnutí o osmatřiceti tisícové náhradě škody, kterou požadoval poškozený, odkázal na civilní řízení, čímž vyhověl požadavku obhajoby. Odsouzený byl s verdiktem soudu spokojený a na místě se vzdal lhůty na odvolání. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.