Muž, který jim s podvody pomáhal, poslouchal jejich příkazy a pak se na policii sám udal od soudu odešel s trestem o dva roky nižším.

Na internetu společně nabízeli za výhodné ceny mobilní telefony, které však lidem po připsání peněz na účet nedodali. Způsobili tím celkovou škodu přes jeden a půl milionu korun.

Předseda senátu olomouckého Okresního soudu při pátečním vynášení rozsudku nad trojicí mladých podvodníků z Přerovska předčítal dlouhý seznam jmen a výši konkrétní škody všech 492 poškozených lidí z celé republiky.

Těm měli Tomáš Rybářík, Michal Smékal a Michal Škňouřil způsobit celkovou škodu přes jeden a půl milionu korun.

Soud za to Rybáříka poslal na dva roky a šest měsíců do vězení, Smékala i Šknouřila potrestal čtyřmi roky a šesti měsíci nepodmíněně.

„Společně musejí také zaplatit škodu všem podvedeným lidem. Rybářík se k trestné činnosti doznal a popsal, jak se na ní podíleli jeho dva spolupachatelé. Ti jsou kvůli dalším internetovým podvodům dřívějšího data stíháni také Okresním soudem v Přerově. Zatímco Rybářík uvedl, k čemu získané peníze využil, od Smékala a Škňouřila jsme se to nedozvěděli," poznamenal předseda senátu Petr Sušil.

Spolupracoval a činů litoval

Rybáříkův obhájce Leoš Vyhnánek odcházel od soudu spokojený.

„Můj klient trest přijal. Od samého začátku spolupracoval s policií, svých činů litoval. Oba muže poslouchal a plnil jejich příkazy. Proti rozsudku se odvolávat nebude," řekl Vyhnánek. Další obžalovaný Michal Smékal si ponechal lhůtu na podání odvolání, obžalovaný Michal Škňouřil se proti verdiktu odvolal na místě.

Trojici pachatelů původně za podvody hrozily tresty od dvou do osmi let vězení. Státní zástupce Daniel Němec pro Rybáříka navrhoval trest tří a půl až čtyř let vězení. Pro Smékala žádal čtyři roky vězení, pro Škňouřila až šest let nepodmíněně. Trval také na uhrazení způsobené škody.

„Proti rozsudku pro obžalovaného Smékala nám soud vyšel vstříc, odvolávat se proti němu nebudu. U rozsudku pro obžalovaného Šknouřila i Rybáříka je však nižší. Ponechal jsem si proto u obou lhůtu pro odvolání," uvedl Němec.

Vydávali se za ženy, měnili bydliště

Trojice pachatelů Tomáš Rybářík, Michal Smékal a Michal Škňouřil měla od 492 lidí vylákat přes 1,5 milionu korun. V době od května 2010 do listopadu 2011 zveřejňovali na internetu inzeráty a nabízeli v nich ke koupi za výhodné ceny mobilní telefony a herní konzoly.

Zájemcům tvrdili, že zboží je zánovní, se zárukou a bez vad a požadovali poslat peníze předem na účet. Zboží jim však nedodali a po připsání peněz na účet s nimi přestali komunikovat.

Podvodníci se v inzerátech často vydávali za ženy, vymýšleli si jména, adresy i telefonní kontakty.

Smékal se Škňouřilem později Rybáříka stěhovali po různých ubytovnách po celé republice, aby ho policie nedopadla. Když mu ale nezaplatili poslední podnájem v bytě v Luhačovicích, ocitl se v prosinci 2011 bez střechy nad hlavou a jídla. Přespával v lese, kvůli hladu a mrazům se nakonec sám udal na policii.