Rozhodl o tom v úterý Vrchní soud v Olomouci, který zamítl odvolání obžalovaných.

Potvrdil tak tresty, které trojicí udělil dříve olomoucký krajský soud. Platí také osmileté vyhoštění obžalovaných Vietnamců.

Padesátník Karel Zach průmyslovou halu na okraji Olomouce ve čtvrti Černovír pronajal údajně s tím, že bude vyrábět sýr tofu.

Podle obžaloby ale pak pomáhal s její přeměnou na velkopěstírnu konopí, a dokonce vozil jídlo a vodu vietnamské dvojici, která prostory prakticky neopouštěla a o rostliny se starala.

„Pokud jsem něčím vinen, tak jedině tím, že jsem byl uveden v omyl, zmanipulován. Úpravy jsem udělal podle požadavků klienta. Pak uplynuly tři měsíce, kdy museli halu vybavit," bránil se v úterý před soudním senátem Karel Zach. Lampy, zatemnění budovy a další úpravy a speciální technika stály zhruba milion korun.

1100 rostlin sklidila policie

Za několik měsíců vyrostlo v hale od července 2013 díky péči vietnamské dvojice více než 1100 rostlin konopí a policie zajistila také 23 kilogramů napůl či zcela usušené hmoty.

Podle kriminalistů se jednalo se o jednu z největších pěstíren na střední Moravě za posledních několik let.

„Důležité pro pronajímatele je, že je hrazen nájem a energie. Proč by mělo být divné, že se tady vyrábí například atomová bomba?" argumentoval obhájce Karla Zacha.

Vietnamci Van Thuc Nguyen a Huu Tinh Nguyen, u nichž po celou dobu soudního jednání seděl tlumočník, zdůraznili, že považují rozsudek za příliš přísný.

Podivoval se nad ním také advokát Karla Zacha.

„Trest mého mandanta se vymyká. I kdyby věděl, co se v hale děje, nelze shodně trestat ty, kteří věděli, a ty, kteří pouze vozili jídlo. Jde o exemplární, ale nepřiměřený trest," nechal se slyšet právník, jehož klient Karel Zach přišel do soudní síně bez želízek, na rozdíl od ostatních obžalovaných, které doprovázela ozbrojená eskorta.

Hop, a je tu pěstírna 

Všichni popřeli, že by se dopustili trestných činů, z nichž je státní zástupce viní.

Žalobce snahy jejich advokátů ironicky komentoval.

„Jako kdyby existoval kouzelný prsten, jímž se otočí a hop, hala je vybavena jako pěstírna, jsou tady rostliny, sušená hmota," líčil.

V drobných obměnách vyřkli obhájci na závěr svých řečí požadavek alespoň na snížení vynesených trestů. To ale soudní senát zcela odmítl.

„Soud prvního stupně mohl být podle našeho názoru ještě přísnější. Byl příliš úzkostný. Ve skutečnosti by se mohlo jednat o sazbu od osmi do dvanácti let odnětí svobody," oznámil předseda senátu Vladimír Štefan.

Podle něj lze totiž zohlednit i skutečnost, že pokud by zásah policistů pěstírnu neuzavřel, vyrostly by rostliny více a zvýšilo by se množství THC, které tvoří základní psychoaktivní látku marihuany. A to by mělo mnohem fatálnější následky.

Karel Zach zamítnutí odvolání nijak nekomentoval. Právní zástupci spoluobviněných Vietnamců si ponechali lhůtu na případné dovolání k Nejvyššímu soudu.

Alena Hesová