Policie po dílech vyhlásila celorepublikové pátrání.

Loupež se stala v pondělí 18. června po šesté hodině ráno, kdy majitele uměleckých děl dva muži násilím donutili vydat klíče od trezoru, ze kterého vzali i peněženku s hotovostí a sedm bodáků k puškám.

Sousedé z Jiříčkovy ulice, kde se loupež stala, jsou překvapeni, něco takového nečekali.

„Byl to slušný a zdvořilý člověk, co vždycky všechny zdravil," popsala krátce svého souseda paní z ulice. Se svým názorem není sama.

„V okolí jsme netušili, že by něco takového mohl mít doma," kroutil hlavou muž ze sousedství.

„Chodil prostě oblečený, že by vlastnil takové bohatství nedával na odiv," zmínil starší pán ze sousedství, podle nějž muž podnikal v široké škále aktivit.

Od loupeže se ještě nepotkali.

„Údajně ho i mučili, strhávali mu nehty. Od té doby jsem ho neviděl," dodal soused.

Policie: Užili intenzivního násilí

Taková verze sedí i k informacím policie.

„Za užití intenzivního násilí dva maskovaní a česky hovořící pachatelé muže donutili k vydání klíčů od trezoru. Majitel obrazů byl zraněn, policii si přivolal sám. Musel vyhledat lékařské ošetření, ale hospitalizován nebyl," sdělil Libor Šamšula, vedoucí olomoucké kriminálky.

Jak doplnil, jde o jednu z nejzávažnějších věcí za poslední dobu, po obraze a kresbách je vedeno celorepublikové pátrání. Případ vyšetřují specialisté z olomouckého krajského policejního ředitelství.

Příliš dalších informací zatím policisté neposkytli.

„Nyní probíhá kompletní šetření a expertní analýzy. O jaká díla šlo, zda se jednalo o cílený útok a další věci zveřejníme až po skončení vyšetřování, které je v tuto chvíli docela živé. Nic přesnějšího proto sdělit nemohu," řekl olomoucký policejní mluvčí Josef Bednařík s tím, že vyšetřování může trvat i několik měsíců.

Expert: Přikláněl bych se k pojistnému podvodu

Podle osloveného soudního znalce z Olomouce, který si nepřál zveřejnit jméno, může jít o pojistný podvod.

„Že by někdo měl obrazy takové hodnoty, běžné není, ačkoli náhody jsou všelijaké a vím o lidech, co vlastní hodně cenné věci. Zde je však zásadní otázka, zda se nejedná o pojistný podvod. K této verzi bych se zatím přikláněl," prohlásil odborník na výtvarné umění.

„Mezi znalci bývá známo, co kdo má, ale drží ústa. Je možné, že pokud mu to někdo prodal, dostalo se to ven," doplnil expert.

VÍCE: Krádež Picassa a Renoira v Olomouci? Málo pravděpodobné, míní šéf Muzea umění