Vybavení za osmdesát tisíc korun si například odnesl zloděj z rekreační chaty ve Lhotě u Konice na Prostějovsku. Majitel to zjistil o víkendu. „Šlo o elektrické spotřebiče, čerpadlo, přívěsný vozík a vysokotlaký čistič,“ informovala policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Prázdná zůstala také chata ve Stichovicích. „Její vlastník minulý týden našel otevřené dveře. Uvnitř chyběla mikrovlnka, televize, rádio a telefon v hodnotě dvaceti tisíc korun,“ dodala mluvčí.

Zloděj vykradl i dvě rekreční chaty v Hančině na Zábřežsku. Z každé z nich zmizelo vybavení za více než patnáct tisíc korun.

Rekreační objekty jsou podle policistů tradičním terčem zlodějů. Ti přes zimu využívají nepřítomnosti majitelů. V loňském roce vykradli třiapadesát chat na Olomoucku. Nahlášená škoda přesáhla pět set osmdesát tisíc korun.

„Od počátku letošního roku vyloupili zloději pět rekreačních objektů a jejich majitelům způsobili škodu za pětaosmdesát tisíc korun. Počet nahlášených krádeží se zvýší, jakmile se rekreanti vrátí po zimě zkontrolovat chatu,“ uvedla olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Zloději si objekt většinou předem vytipují a zjistí, kdy bývá prázdný. Proto je dobré, aby si majitelé všímali cizích osob a v případě podezření policii kontaktovali.

„Čím lepší jsou sousedské vztahy, tím rostou šance, že si pachatele někdo všimne a strážníky zavolá,“ řekla mluvčí městské policie v Olomouci Lenka Prošková.

Vlastníkům chat a chalup doporučuje podobné zabezpečení jako u bytů a domů. „Plot okolo objektu, bezpečnostní dveře, zámky a pevně uzavřené okenice zloději značně znepříjemní jeho snahu,“ poznamenala Prošková.

Jednou z variant, jak se na jaře vyhnout nepříjemnému překvapení, je včasná investice do pojištění. „To nabízí většina pojišťoven. Sazba vychází jednak z hodnoty pojišťovaného objektu, ale také ze spoluúčasti. Tuto škálu navíc ještě můžete rozšířit o připojištění skel v oknech, lodžiích, terasách a podobně,“ informoval mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Podle kriminalistů není na dveřích ani oknech objektů důležitý jen zámek nebo kování. I průměrný pachatel se totiž pokusí vysadit dveře z pantů. Odborníci tvrdí, že zabezpečení objektu je nejlepší svěřit firmě, která vlastní koncesní listinu pro montáž bezpečnostních prostředků.

„Co se týká oken, je jedním z možných a zároveň nejúčinějších způsobů instalace bezpečnostní fólie. Ta zabrání vyražení výplně i silnými údery. Sklo se sice rozbije, fólie však zloděje nepustí dál,“ doplnila mluvčí olomouckých policistů Marta Vlachová.

Kriminalisté naopak nedoporučují zamykat jednotlivé pokoje. Pokud se totiž zloděj už do chaty dostane, ve většině případů ji chce celou prohledat. Zamčené dveře proto neváhá rozbít a způsobí majiteli ještě větší škodu.

Policie nabízí další možnost, jak se chránit před nezvanými návštěvníky.

„Lidé se mohou bezplatně zaregistrovat do speciálního systému. Hlídky pak objekty monitorují. Při svých kontrolách vhazují do schránek lístek s časovými údaji,“ sdělila Vlachová. Díky tomu policie rychle najde majitele chaty, případně přesněji určí dobu vloupání.

Pokud majitel najde objekt vykradený, neměl by chodit dovnitř. Mohl by tím totiž porušit stopy.

MICHAELA MICHALCOVÁ