„Ve svých obchodech jsem prodával sběratelské předměty. Nevím, co bylo obsahem balíčků,“ hájil se polský podnikatel před soudem.

Síť prodejen, z nichž jedna sídlila na Masarykově třídě v Olomouci, nabízela látky s podobnými účinky, jako má pervitin a také syntetické kanabinoidy.

„Obžalovaný prodával chemické sloučeniny uváděné jako sběratelské předměty. Šlo ale o látky schopné ovlivnit psychiku a zdraví. Látky byly kupujícími konzumovány a v některých případech byla zaznamenána akutní intoxikace,“ uvedla žalobkyně.

Kamedula, který na policii dosud odmítal vypovídat, sdělil soudu svoji verzi obchodování.

„Moje společnost Poland Corporation konala vše v souladu s předpisy a právy České republiky. Věci, které jsme prodávali, nebyly určeny ke konzumaci a tato informace byla vyznačena na obalu,“ řekl šestadvacetiletý muž, který je od dubna ve vazbě.

Uvedl také, že většina obchodů Amsterdam Shop mu nepatřila, ale že měl pouze prodejnu v Ostravě a v Olomouci.

Již dříve vlastnil podobný řetězec v Polsku, tam ale fungování podobných obchodů zakázala později hygiena.

Ve čtvrtek vypovídaly i dvě mladé ženy, které v obchodech pracovaly jako prodavačky.

„Věděla jsem, že nejde o sběratelské předměty,“ řekla prodavačka z olomouckého obchodu, která na sobě jednu z látek také vyzkoušela.

„Bylo to silnější než marihuana, kterou jsem dříve kouřila. Měla jsem euforický pocit, sucho v ústech, mělo to špatnou chuť,“ přiblížila.

Funky? Akorát mi bylo špatně

Další z prodavaček si zase vzpomněla, že zboží užívali i někteří zákazníci.

„Někteří přišli a ptali se mě na složení, že je po tom bolí žaludek, je jim těžko a na zvracení. Řekla jsem jim, že nevím,“ popsala.

Další mladá žena uvedla, jaké následky u ní mělo šňupnutí látky, která nesla název Funky.

„Bylo to silnější než pervitin, celou noc jsem nespala. Nic mi to ale nedalo, akorát mi bylo špatně a měla jsem ucpaný nos,“ řekla a dodala, že v práci dostala vzorek zdarma.

Údajné sběratelské předměty byly v obchodech roztříděné do tří polic. Zatímco dole leželo zboží pro začátečníky, horní police obsahovala předměty pro „zkušené sběratele“. Police byly označené názvy Normal, Euforic, Energy a Professional.

Kvůli nahotě mladším 18-ti let neprodávali

Zákazníky tvořili většinou studenti a velmi mladí lidé. Zpočátku se nic nesmělo prodávat osobám pod osmnáct let.

„To omezení bylo z důvodu, že tam byly pornografické motivy. Třeba dýmka ve tvaru penisu a obrázky a plakáty s nahými postavami,“ vysvětlil to před soudem Kamedula.

Později jeho obchody od takového opatření ustoupily.

„Přišla tam Česká obchodní inspekce a zakázala to omezení, že je to věková diskriminace, že jako sběratelské předměty se to může prodávat,“ sdělila prodavačka, která pracovala přímo v centrálním obchodě na Stodolní ulici v Ostravě.

Po kontrolách Amsterdam Shopy některé zboží přejmenovaly, sortiment ale zůstal stejný až do dubna letošního roku.

Ještě předtím, než začala platit novela zákona, která rozšířila seznam omamných a psychotropních látek i na ty, které obchod nabízel, vedení Amsterdam Shopů drogy z pultů stáhlo a po dubnové policejní razii zůstaly už zavřené. Ten olomoucký skončil ještě dříve.

Přitížila mu reklama v rádiu a na webu

Kamedula je od dubna stále ve vazbě a hrozí mu až pět let vězení za šíření toxikomanie. Přitěžuje mu zejména to, že měl reklamy v rádiu a na internetu. Bez nich by mohl jít za mříže nanejvýš na tři roky.

I tak je ale trest, který mu hrozí, poměrně nízký. Kdyby byl obžalovaný z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami, hrozilo by mu až deset nebo až dvanáct let vězení.

„Prodávané látky nebyly v té době ani omamné ani psychotropní, nebyly na seznamu těchto látek. My si ale myslíme, že splňují kritéria návykových látek, a z tohoto důvodu je tam tato právní kvalifikace,“ vysvětlila žalobkyně.

Soudkyně líčení odročila na říjen. Hodlá vyslechnout ještě další svědky a zabývat se celou řadou znaleckých posudků, například z chemie, toxikologie či psychiatrie. Obhájce Tomáš Sedláček potvrdil, že hodlá navrhnout ještě další písemné důkazy.