„Do října letošního roku jsme řešili čtyřiadevadesát případů sprejerství, to je zhruba o sedmdesát méně než loni. Rozsah škod je však letos vyšší, konkrétně dva a půl milionu korun. V minulém roce to bylo milion osm set tisíc,“ informovala mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Dopadení těchto vandalů někdy pomůže kamerový systém, jindy hlídku zavolají přímo svědci. Pokud se nepodaří sprejera chytit na místě, je další pátrání mnohem komplikovanější.

Naposledy se policistům podařilo zadržet sprejera díky ženě, která zatelefonovala, že v Denisově ulici a ve Ztracené někdo barvou postříkal fasádu čtyř domů. „Na základě popisu a výpovědi svědkyně policisté ještě téhož dne zadrželi devatenáctiletého mladíka z Prahy. Za sprejerství mu nyní hrozí pokuta, případně vězení až na jeden rok,“ doplnila mluvčí policie.

Mezi kriminalisty jsou však již také odborníci, kteří se problematikou takzvaných graffiti přímo zabývají. „Jsou schopní odhalit jakýsi rukopis pachatelů a usvědčit je pak z celé řady případů,“ vysvětlila Dolejšová.

Olomouc se s touto problematikou potýká stejně jako snad každé větší město v republice, oproti jiným však sprejeři tady nemají přímo legální plochy pro svoje díla. Existují pouze místa, kde je jejich činnost tolerována. Ani do budoucna olomoucký magistrát s legálními plochami nepočítá.

Problémem jsou hlavně podpisy, které se objevují po celém městě, zejména na omítkách domů a v průjezdech.

„Tvůrci graffiti mohou nadále využívat asi tři tolerované plochy. Musím však zdůraznit, že největší škody způsobují spíše vandalové, kteří stříkají pouze své značky na fasády domů. To považuju za jejich totální projev cynismu vůči Olomouci. Bohužel těmto značkařům asi legální stěny v jejich trestuhodné činnosti nezabrání,“ sdělil mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.

Například vyčištění jedné zastávky městské hromadné dopravy přijde na pět až deset tisíc korun. Suma, kterou olomoucké technické služby ročně potřebují na nápravu škod, se tak pohybuje ve statisících korun.