Pokud bude obžalovaný, jenž byl nedávno zatím nepravomocně odsouzen za podobný čin k 16 měsícům, hrozí mu až 8 let vězení. Kromě napadení má podle státní zástupkyně také na svědomí vyhrožovaní spojené s půjčkami Provident, kdy měl obchodnímu zástupci této firmy vyhrožovat smrtí.

Podle očekávání byly výpovědi obžalovaného a členů jeho rodiny a svědků z druhé strany naprosto odlišné. K události došlo 25. prosince 2008 krátce po poledni na čerpací stanici OMV na olomoucké Šternberské ulici.

„Jeli jsme z Dolan na svátky za příbuznými. Měl jsem ještě zbytkový alkohol, takže řídil můj syn,“ vypověděl u soudu obžalovaný.

„Neměl jsem v puse úplně příjemně, tak jsem řekl synovi, ať zastaví na benzínce a koupí žvýkačky,“ uvedl stíhaný.

Černý tlamy, bílá sviňě

„Když vystoupil brácha z auta, tak se z hloučku tří mužů a jedné ženy ozvalo:

„Podívej, jaký ty černý tlamy mají auto.,“ řekla při výpovědi dcera obžalovaného, která vystupovala jako svědkyně. Poté šel prý obžalovaný situaci uklidnit, ale jeden muž z té čtveřice na něj zaútočil gumovým obuškem a zranil jej na hlavě.

Z druhé strany situace vypadala úplně odlišně. „Tady pan obžalovaný se najednou k nám přihrnul se slovy:

„Bílá svině, co na mě čumíš?,“ řekl svědek u soudu.

„Zavolal na syna, ať mu z auta přinese mačetu, říkal, že mě zabije. Sekal s ní po horní polovině těla. Syn vytáhl z auta gumový obušek na psy a rány vykrýval. Syn obžalovaného ještě vytáhl teleskopický obušek,“ popsal událost svědek.

Má prý na svědomí i další vyhrožování

To však není jediný trestný čin, z nějž je muž obviňován. V zimě měl údajně vyhrožovat obchodnímu zástupci firmy Provident a to osobně i telefonicky. I v tomto případě obžalovaný vinu zásadně odmítá a jakékoliv vyhrožování popírá. K tomuto bodu vyslechl senát pouze jednoho svědka, který pouze slyšel na hlasitý odposlech telefonu, že obžalovaný vyhrožoval, ale na podrobnosti si nevzpomínal.

Jednání bude pokračovat 10. srpna, když soud vyslechne další svědky. Pokud bude obžalovaný odsouzen, hrozí mu až osm let za mřížemi.

Muž, který v pondělí usedl na lavici obžalovaných, byl nedávno okresním soudem odsouzen k 16 měsícům za velmi podobnou událost, když měl mačetou zaútočit na ochranku obchodu Billa. Tento rozsudek dosud není pravomocný, protože se odsouzený odvolal ke krajskému soudu.