Taková slova zazněla v úterý u Vrchního soudu v Olomouci z úst Lukáše Kluky a Stanislava Krůžely, kteří maskovaní a ozbrojení přepadli v srpnu 2012 čerpací stanici v Dřevohosticích na Přerovsku.

Olomoucký vrchní soud je v úterý poslal do vězení na osm a sedm let.

Krajský soud v Olomouci potrestal loni v létě Lukáše Kluku za ozbrojené přepadení benzinky v Dřevohosticích na Přerovsku šesti a půl roku vězení.

Jeho kamarád Stanislav Krůžela měl ve věznici strávit pět let.

V případu se ale odvolala státní zástupkyně, která byla přesvědčena o tom, že během loupeže došlo také k pokusu o vraždu.

Mladíci to však po celou dobu odmítali.

Rozdávají se tady roky a ne bonbony

 Lukáš Kluka (vlevo) a Stanislav Krůžela (vpravo) u Vrchního soudu v OlomouciU olomouckého Vrchního soudu navrhovali obhájci obou obžalovaných, aby bylo odvolání zamítnuto jako nedůvodné.

Klienty hájili tím, že střelbu vedli do země, aby nebyl nikdo ohrožen.

„Krajský soud rozhodl správně, odvolání je zbytečné," řekl osmadvacetiletý Lukáš Kluka.

Jeho o rok starší kamarád Stanislav Krůžela, který mu při loupeži pomáhal, měl na celou věc podobný názor. Ani on proti původně uloženému trestu překvapivě nic nenamítal.

„Krajský soud rozhodl profesionálně. Odvolání státní zástupkyně je absurdní, rozdávají se tady roky a ne nějaké bonbony," prohlásil Krůžela.

Senát vrchního soudu měl však na celou věc jiný názor a považoval uložené tresty za nepřiměřeně mírné. Oba mladí muži se podle něj dopustili velmi nebezpečného jednání.

„To, jakým způsobem loupež provedli, svědčí o vysoké otrlosti obou obžalovaných. Lukáš Kluka přepadl benzinku a střílel. Nejsou u něj žádné polehčující okolnosti, navíc je snížená možnost resocializace. Nelze mu proto uložit trest v polovině trestní sazby," vysvětlila zpřísnění nepodmíněného trestu z původních šesti a půl roku na osm let soudkyně odvolacího soudu.

Sedm záznamů v rejstříku

Stejná situaci nastala také u druhého obžalovaného, Stanislava Krůžely. Přitěžovalo mu také to, že měl v resjtříku trestů už sedm záznamů.

„Dříve byl odsouzen za násilnou trestnou činnost. Při přepadení v Dřevohosticích nestřílel, ale k loupeži napomáhal. Odpovídajícím trestem je sedm let vězení. Původně uložených pět roků je příliš mírným trestem," dodala soudkyně vrchního soudu.

Státní zástupce Petr Mazálek však míní, že oba mladíci při loupeži a střelbě velmi dobře věděli, že mohou způsobit stavebním dělníkům smrtelná zranění.

„S odvoláním jsme uspěli jen částečně. Soud se nepřiklonil k tomu, že se jednalo také o pokus o vraždu. Alespoň bylo shledáno, že původně uložené tresty byly příliš mírné," poznamenal Petr Mazálek.

Odvážní dělníci s latěmi

Bývalý voják z povolání Lukáš Kluka a bývalý obchodní zástupce Stanislav Krůžela přepadli koncem srpna 2012 okolo sedmé hodiny večer čerpací stanici v Dřevohosticích na Přerovsku.

Kluka měl se střelnou zbraní v ruce přepadnout pracovnici benzinky, ta mu ze strachu o život vydala z pokladny 16 tisíc korun.

Přepadení však zahlédla parta stavebních dělníků, která opodál pracovala.

Odvážní muži ihned přiběhli na čerpací stanici vyzbrojeni jen dřevěnými latěmi v rukou. Pokoušeli se jimi rozbít auto, kterým lupiči přijeli a zadržet je na místě až do příjezdu policie.

Kluka měl po zednících několikrát vystřelit. U soudu uváděl, že záměrně střílel do země, aby je netrefil.

Z místa pak lupiči ujeli v černém BMW, později je zadržela policie v bytě jednoho z nich.

Soud je uznal vinnými také z vydírání a z nedovoleného ozbrojování, protože na střelné zbraně, které při loupeži použili, neměli potřebná povolení.

Za loupežné přepadení jim hrozilo až deset let vězení.