K loupežnému přepadení došlo před měsícem v Přemyslovicích na Prostějovsku.

Trojice maskovaných a ozbrojených pachatelů od té doby policii uniká. V pondělí ráno byla před obchodním domem v Praze – Zličíně přepadena další dodávka stejné firmy. Lupič na ni střílel samopalem, pancéřové vozidlo však s tržbami ujelo.

Olomoučtí policisté vyhlásili pátrání po Jánu Bakalárovi hned 22. února, tedy pouhý den poté, co k loupežnému přepadení v Přemyslovicích došlo. Tehdy však byl hledaný ještě kvůli jiné trestné majetkové činnosti.

V souvislosti s loupeží a pokusem o vraždu po něm začali pátrat až 5. března. Zpočátku se policie zaměřila na Českou republiku, později okruh rozšířila na celou Evropu.

Od pondělí je na tohoto pachatele vydaný mezinárodní zatýkací rozkaz.

„Zjednodušeně řečeno to znamená, že už se po něm pátrá na celém světě. Mezinárodní zatykač se využívá jen pokud máme podezření, že by hledaná osoba mohla uprchnout například do zámoří. V rámci Olomouckého kraje je to ojedinělá záležitost, využívá se jen pokud se pachatel dopustí velmi závažné trestné činnosti," řekla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

K dalším dvěma maskovaným a ozbrojeným pachatelům, kteří měli na pancéřovou dodávku střílet zatím policii stále chybí podrobnější infomace.

„Na případu samozřejmě dál intenzivně pracujeme, kromě Bakalára však dosud není vytipovaný žádný další konkrétní pachatel. V tuto chvíli nemohu ani sdělit, zda nás svědci z řad veřejnosti po výzvě v médiích přivedli na nějakou stopu směřující k němu, jen by mu to v útěku nahrávalo," poznamenala Štrbáková.

Společnost, která při únorovém přepadení v Přemyslovicích přišla o více jak třicet milionů korun se už dočkala náhrady škody. Pojišťovna jí celou sumu vyplatila před téměř dvěma týdny.

Zaměstnanci agentury Loomis, po nichž lupiči v únoru stříleli se však s brutální loupeží dosud nevyrovnali.

„Jeden z mužů se už vrátil do zaměstnání, dál pracuje na stejné pozici. Druhý zůstává doma, trápí ho postraumatický stresový syndrom a zatím se na návrat do práce necítí. Rozhodnutí necháváme na něm," řekl ředitel bezpečnostní agentury Loomis Martin Pekárek.

Tip na loupež prý nepřišel "zevnitř"

Zaměstnanci této společnosti přitom museli čelit ozbrojenému útoku lupičů během krátké doby už podruhé.

V pondělí ráno totiž jejich dodávkové vozidlo přepadli neznámí pachatelé před švédským obchodním řetězcem v Praze Zličíně. V okamžiku, kdy pracovník agentury vycházel z prodejny s tržbami na něj začal neznámý pachatel střílet samopalem.

„To, že náš muž okamžitě skočil do pancéřové dodávky a zakřičel na řidiče, ať ujíždí pryč, bylo to nejlepší, co mohl v dané situaci udělat. Nemělo smysl, aby po něm na místě plném lidí a vozidel střílel. Svůj život i hotovost zachránil," dodal Pekárek.

Zároveň přiznal, že posádky pancéřovaných vozů ještě nikdy nebyly tak častým cílem ozbrojených lupičů jako v posledních několika týdnech. K podobným loupežím docházelo podle něj sotva jednou za deset let.

„Dvakrát během jediného měsíce ozbrojené přepadení ve firmě nepamatuji. Myslím, že ty případy souvisejí s tím, jak lidé v České republice chudnou a dostávají se do obrovských dluhů a existenčních problémů. Přijít k penězům se zbraní v ruce jim pak přijde jako rychlé řešení jejich zoufalé situace," domnívá se Pekárek.

Bezpečnostní agentura Loomis při interním vyšetřování mezi svými zaměstnanci zjistila, že ani v jednom případě lupiči zřejmě nedostali tip na konkrétní vozidlo převážející vysokou hotovost přímo od někoho z pracovníků.

„Museli si to ověřit někde jinde. Nemyslím si, že by loupeže spolu souvisely. Přemyslovice jsou záležitostí organizovaného zločinu. Pachatel ve Zličíně neměl stejný druh samopalu, zbraň byla jinak účinná. Byli to nejspíš amatéři," odhaduje Pekárek.

Je ozbrojený a nebezpečný

Hledaný čtyřiapadesátiletý Ján Bakalár měl 21. února před půl devátou ráno společně s dalšími dvěma muži přepadnout dodávku převážející peníze do bankomatů na Prostějovsku.

Trojice byla ozbrojená brokovnicí a samopalem. Muži stříleli do pancéřového automobilu přímo uprostřed zastavěné části Přemyslovic. Později donutili dva pracovníky bezpečnostní agentury pod pohrůžkou použití ručního granátu vystoupit z vozu a vydat peníze.

S více než třiceti miliony korun pak pachatelé ujeli v terénním automobilu, který měl barvu khaki nebo světle lahvově zelenou.

Bakalár léta bydlel v Moravičanech na Šumpersku, kam se přiženil ze Slovenska. V poslední době se zdržoval u přítelkyně v Dubanech na Prostějovsku.

Policie ho podezřívá z pokusu o vraždu a z loupeže, je ozbrojený a nebezpečný.

SOUVISEJÍCÍ:

Svědci poznávají hledaného lupiče z Přemyslovic. Domů pro něj šli s vrtulníkem

Byl to lump. Ale i nadšený muzikant, říkají o hledaném Bakalárovi