Přepadení se odehrála koncem února v olomouckých částech Nové Sady a Nová Ulice.

Oběťmi byly ženy mezi 55 a 74 lety, lupič je napadl večer i za světla na různých místech.

Ženám sebral kabelky s peněženkami, v jednom případě se mu to nepovedlo, když jej vyrušil kolemjdoucí. Naštěstí žádnou z žen nezranil.

Policisté pachatele dopadli po posledním útoku, který se odehrál dopoledne za bílého dne v podchodu na Nové Ulici. 

"Do rozsáhlé pátrací akce byly zapojeny všechny dostupné policejní hlídky, kriminalisté, včetně strážníků městské policie," popsala policejní mluvčí Irena Urbánková.

Pro lupiče si ve středu 27. února jela policie přímo k němu domů, nyní je stíhán ve vazbě. Hrozí mu až desetiletý pobyt za mřížemi.

„Musím vyzdvihnout spolupráci s Městskou policií Olomouc, která pomohla pachatele vypátrat pomocí městského kamerového systému. Strážníci si navíc všimli hledané osoby na ulici zrovna ve chvíli, kdy ho policisté jeli zatknout do místa jeho bydliště,“ řekl Jiří Musil, vedoucí územního odboru z krajského ředitelství policie v Olomouci.

Peníze na obživu?

Ženy přepadával jedenatřicetiletý muž, který dosud nebyl trestán. Na konci loňského roku však přišel o práci a v zoufalství si tímto způsobem pravděpodobně obstarával peníze k obživě.

První případ se odehrál v pátek 22. února po desáté v noci na Nových Sadech, kde si pachatel vyhlédl 71letou ženu jdoucí po ulici.

„K seniorce přistoupil zezadu, povalil ji na zem a snažil se jí vytrhnout kabelku s nákupem a penězi,“ popsal situaci Jiří Musil z krajského policjeního ředitelství.

V tomto případě pachatele od lupu vyrušili kolemjdoucí, ale podobný scénář se během necelého týdne opakoval ještě třikrát. 

Škoda, kterou lupič způsobil, se zatím pohybuje okolo 17 tisíc korun, po vyčíslení poškozených kabelek může ještě narůst.

Při domovní prohlídce u něj policisté našli dvě ukradené kabelky, třetí ležela pohozená za jedním z okolních domů. Obviněný se k činu přiznal a s policií spolupracuje. 

„Vzhledem k závažnosti činu výše škody nemá vliv na konečný trest. V případě prokázání viny může soud poslat tohoto násilníka do vězení až na 10 let,“ uzavřel Jiří Musil.